×

9528b6a6-c16e-4918-8c9c-d0e63a3e3b1b

17. člen
(sanacijski ukrepi)
(1)
Če upravljavec vodovoda sumi ali ugotovi, da pitna voda ni zdravstveno ustrezna oziroma da pomeni nevarnost za zdravje ljudi, do odprave nevarnosti izda ukrep omejitve ali prepovedi uporabe pitne vode oziroma ukrep prekinitve oskrbe s pitno vodo. Neizpolnjevanje minimalnih zahtev za vrednosti parametrov iz delov A in B Priloge 1 te uredbe pomeni morebitno nevarnost za zdravje ljudi, razen če NIJZ da drugačno mnenje. Upravljavec vodovoda v čim krajšem času ugotovi vzroke za zdravstveno neustreznost pitne vode in izvede ukrepe za odpravo nevarnosti. Kadar ukrep prepovedi uporabe pitne vode ali prekinitev oskrbe s pitno vodo traja dlje kot 24 ur, mora upravljavec vodovoda zagotoviti pitno vodo za nujni obseg porabe v skladu z navodili iz tretjega odstavka tega člena.
(2)
Če upravljavec vodovoda sumi ali ugotovi, da pitna voda ni skladna, ugotovi vzroke neskladnosti in v čim krajšem času izvede ukrepe za odpravo neskladnosti.
(3)
Do odprave zdravstvene neustreznosti in neskladnosti pitne vode iz prvega in drugega odstavka tega člena upravljavec vodovoda ravna v skladu z navodili za razglasitev ukrepa omejitve ali prepovedi uporabe pitne vode oziroma ukrepa prekinitve oskrbe s pitno vodo, ki jih na predlog NIJZ izda minister. Navodila iz prejšnjega stavka upoštevajo tveganje za zdravje ljudi zaradi stopnje prekoračitve mejne vrednosti parametra in tveganje za zdravje ljudi, ki bi jih lahko povzročila omejitev ali prepoved uporabe pitne vode oziroma prekinitev oskrbe s pitno vodo.
(4)
Kadar pitna voda pomeni nevarnost za zdravje ljudi, hkrati pa ta nevarnost ni opisana v navodilih iz prejšnjega odstavka, se upravljavec vodovoda takoj posvetuje z NIJZ o določitvi in izvedbi potrebnih ukrepov omejitve ali prepovedi uporabe pitne vode oziroma prekinitve oskrbe s pitno vodo.
(5)
Upravljavec vodovoda o ukrepih iz prvega odstavka tega člena in priporočilih za ravnanje s pitno vodo v času trajanja ukrepa omejitve ali prepovedi uporabe pitne vode oziroma prekinitve oskrbe s pitno vodo obvesti uporabnike pitne vode v skladu z navodilom o načinih obveščanja iz tretjega odstavka 12. člena te uredbe. Lastnik oziroma upravljavec ali upravnik objekta je odgovoren, da so z obvestilom in priporočili iz prejšnjega stavka seznanjeni tudi uporabniki pitne vode v tem objektu.
(6)
Upravljavec vodovoda v treh dneh od izdaje in tri dni po preklicu ukrepa omejitve ali prepovedi uporabe pitne vode oziroma prekinitvi oskrbe s pitno vodo vnese podatke o teh ukrepih v informacijski sistem pitne vode iz 33. člena te uredbe. Upravljavec vodovoda v informacijski sistem pitne vode iz 33. člena te uredbe sproti vnaša tudi podatke o vzrokih za neskladnost ali zdravstveno neustreznost pitne vode in ukrepih za odpravo neskladnosti ali zdravstvene neustreznosti pitne vode.
(7)
Uspešnost izvedenih ukrepov iz prvega odstavka tega člena mora upravljavec vodovoda dokazati z laboratorijskim preskušanjem pitne vode v skladu s 25. členom te uredbe še pred preklicem ukrepa omejitve ali prepovedi uporabe pitne vode oziroma prekinitve oskrbe s pitno vodo.
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
Dialog title
dialog window