Portal TFL

TFL Vsebine / Odločbe Višjih sodišč

VDSS Sodba Pdp 884/2016 - redna odpoved pogodbe o zaposlitvi - ponudba nove pogodbe o zaposlitvi - poslovni razlog - organizacijski razlog

SODIŠČE
Višje delovno in socialno sodišče
ODDELEK (*)
Oddelek za individualne in kolektivne delovne spore
DATUM ODLOČBE (*)
9.3.2017
OPRAVILNA ŠTEVILKA
VDSS Sodba Pdp 884/2016
INTERNA OZNAKA (*)
VDS00000496
SENAT, SODNIK
Marko Hafner (preds.), Jelka Zorman Bogunovič (poroč.), Valerija Nahtigal Čurman
INSTITUT VSRS
redna odpoved pogodbe o zaposlitvi - ponudba nove pogodbe o zaposlitvi - poslovni razlog - organizacijski razlog
PODROČJE VSRS
DELOVNO PRAVO
IZREK
I. Pritožbi se ugodi in se izpodbijana sodba spremeni, tako da se na novo glasi:

"I. Zavrne se [tožbeni zahtevek, ki se glasi:

"1. Ugotovi se, da je redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga s ponudbo nove pogodbe o zaposlitvi z dne 8. 7. 2015, ki je bila tožeči stranki vročena 8. 7. 2015, nezakonita.

2. Pogodba o zaposlitvi z dne 23. 7. 2015 za delovno mesto referent II v Oddelku A. v Finančno računovodski službi preneha veljati in se ugotovi, da tožeča stranka tudi od 23. 7. 2015 dalje opravlja delo na podlagi pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas št. ... z dne 28. 12. 2009 v zvezi z aneksom št. ... z dne 11. 10. 2012 na delovnem mestu vodja komerciale.

3. Tožena stranka je dolžna tožeči stranki v roku 8 dni za obdobje od 23. 7. 2015 dalje obračunati plačo v skladu s pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas št. ... z dne 28. 12. 2009 v zvezi z aneksom št. ... z dne 11. 10. 2012 na delovnem mestu vodja komerciale, plačati davke in prispevke, ter ji izplačati neto znesek, vse zmanjšano za že izvedena plačila, z zakonskimi zamudnimi obrestmi, ki tečejo od vsakega 19. dne v mesecu za plačo preteklega meseca do plačila.

4. Tožena stranka je dolžna tožeči stranki v roku 8 dni plačati stroške tega postopka po odmeri sodišča, v primeru zamude z zakonskimi zamudnimi obrestmi od prvega dne po poteku paricijskega roka do plačila."

II. Vsaka stranka krije svoje stroške postopka."

II. Vsaka stranka krije svoje stroške pritožbenega postopka.
JEDRO
V skladu z ustaljeno sodno prakso Vrhovnega sodišča Republike Slovenije sprememba akta o sistemizaciji in formalna ukinitev delovnega mesta ne predstavljata nujnega pogoja za zakonitost redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga, zato bi bila izpodbijana odpoved pogodbe o zaposlitvi zakonita tudi v primeru, če tožena stranka spremembe pravilnika ne bi sprejela. Za obstoj organizacijskega razloga za odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga je bistveno le, da je bilo delovno mesto, za katerega je imela tožnica sklenjeno pogodbo o zaposlitvi, v resnici ukinjeno (in da ukinitev ni bila le navidezna), kar je sodišče prve stopnje ugotovilo. Ker ukinitev delovnega mesta in razdelitev nalog ukinjenega delovnega mesta med druge delavce pomeni obstoj organizacijskega razloga v smislu prve alineje prvega odstavka 89. člena ZDR-1, pritožba utemeljeno uveljavlja, da izpodbijana odpoved pogodbe o zaposlitvi s ponudbo nove pogodbe o zaposlitvi ni nezakonita.

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
Pripravljam TFL AI...
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window