STA novice / Ustavno sodišče bo razglasilo odločitev o ustavnosti nekaterih delov volilne zakonodaje
četrtek, 13.12.2018
Ljubljana, 13. decembra (STA) - Ustavno sodišče bo danes ustno razglasilo odločitev o ustavnosti delov volilne zakonodaje, ki se nanašajo na oblikovanje volilnih okrajev ter možnost vpliva volivcev na dodelitev mandatov. Presojo je zahteval DS, ker je prepričan, da volilni okraji niso oblikovani enakomerno ter da imajo odločilni vpliv na podelitev mandatov stranke in ne volivci.
Državni svet (DS) je zahteval presojo 4. člena zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v DZ, ki določa območja posameznih volilnih okrajev. Zahteval je tudi presojo 7., 42., 43., 44., 90., 91., 92. in 93. člena zakona o volitvah v DZ. Omenjeni členi med drugim določajo, kako stranke oblikujejo volilne liste, kako se izračuna število poslanskih mandatov posameznih list ter kateri kandidati z liste so izvoljeni za poslance.
V DS so prepričani, da je 4. člen zakona o določitvi volilnih enot v neskladju z ustavo, ker volilni okraji, določeni v njem, ne sledijo načelu, da se en poslanec voli na približno enako število prebivalcev. Zakon o volitvah v DZ pa je po njihovem neustaven, ker volivcem ne omogoča odločilnega vpliva na podelitev mandatov kandidatom, pač pa imajo odločilni vpliv stranke.
Novembra lani je ustavno sodišče v postopku ocene ustavnosti opravilo tudi javno obravnavo. Med mnenji je prevladovalo stališče, da volilni sistem zagotavlja vpliv volivcev na izvolitev poslancev, različna pa so bila mnenja o tem, ali je njihov vpliv odločilen. Glede velikosti volilnih okrajev pa so nekateri opozarjali, da ponekod prihaja do velikih razlik.
Predsednica ustavnega sodišča Jadranka Sovdat je v intervjuju za STA sicer pojasnila, da je volilni zakon takšne narave, da brez njega ni mogoče izvajati volitev, zato ustavno sodišče tudi ne more zadržati njegovega izvajanja.
Zadnje novice
-
Janši mandat za sestavo njegove četrte vlade (dopolnjeno)
22.5.2026 -
Janša bo vodil 16. slovensko vlado (seznam)
22.5.2026 -
Levica in Vesna predlagata brezplačen vrtec za vse otroke
22.5.2026 -
Alternativa za Slovenijo v ustavno pritožbo in protest zaradi suma volilne prevare
22.5.2026 -
Eko sklad z novim pozivom za kreditiranje okoljskih naložb občanov
22.5.2026 -
Šutarjev zakon po oceni strokovnega sveta za evalvacijo zakona z več nezaželenimi učinki
22.5.2026 -
V EU dokončno potrjena enoletna odprava carin na dušikova gnojila in surovine zanje
22.5.2026 -
KGZS s pobudo za jasno označevanje izvora hrane v EU
22.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Nad korupcijo z ustanovitvijo nove tožilske enote Skok in posebnih oddelkov sodišč (VII) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: V ospredju razbremenitev gospodarstva in dela (II) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Vitka država, ustanovitev pokrajin in premestitev državnih institucij po vsej državi (VIII) (tema)
21.5.2026 -
V ospredju sporazuma "koalicije za uspešno Slovenijo" razbremenitev gospodarstva in dela ter boj proti korupciji (I) (tema)
21.5.2026