STA novice / Britanski parlament za sprejem zakona, ki bi preprečil brexit brez dogovora (dopolnjeno)
sreda, 4.9.2019
London, 04. septembra (STA) - Britanski parlament je v torek pozno zvečer podprl začetek postopka za sprejem zakona, ki bi preprečil izstop Velike Britanije iz Evropske unije brez dogovora. Britanski premier Boris Johnson je po glasovanju že napovedal predčasne volitve.
Predlog, ki ga je parlament podprl z 328 glasovi proti 301, predvideva, da bi moral Johnson zaprosili za preložitev izstopa Velike Britanije iz Evropske unije do 31. januarja prihodnje leto, če poslanci do 19. oktobra ne bi sprejeli novega sporazuma ali glasovali za brexit brez dogovora.
Za predlog je poleg laburistov glasovalo tudi 21 poslancev iz vrst konservativne stranke, ki nasprotujejo brexitu brez dogovora, poročajo tuje tiskovne agencije. Predlog bo britanski parlament obravnaval danes in o njem predvidoma tudi glasoval.
Johnson je po glasovanju napovedal, da bo njegova vlada danes v parlament vložila zahtevo za razpis predčasnih volitev. Ali bo predlog sprejet, ni jasno, saj potrebuje dvotretjinsko podporo.
Kot je dejal, ne želi volitev, a če bodo poslanci danes glasovali za po njegovem še eno nesmiselno preložitev brexita, bo to edina možnost. Da bo vlada 14. oktobra razpisala predčasne volitve, če bo parlament podprl začetek zakonodajnega postopka, je Johnson sicer napovedal že pred glasovanjem.
Poslanci bodo danes razpravljali in glasovali o predlogu zakona, ki bo od Johnsona zahteval trimesečno preložitev brexita do 31. januarja, razen če parlament do 19. oktobra ne potrdi novega dogovora ali podpre izstopa brez dogovora.
Če bo ta predlog potrjen, preložitev brexita potrebuje privolitev tudi preostalih 27 članic unije, ki pa vztrajajo, da mora London navesti utemeljene razloge za preložitev.
Danes je pričakovati tudi odločitev sodišča v Edinburgu o tožbi proti Johnsonovi zahtevi za prekinitev dela parlamenta.
Zadnje novice
-
V Bruslju začasni dogovor za večjo zaščito potnikov v EU
25.6.2026 -
EU bi lahko zaostrila pravila za Amazonove in Microsoftove storitve v oblaku
25.6.2026 -
Odprava carin na uvoz industrijskega blaga iz ZDA v EU dokončno potrjena
25.6.2026 -
Resnica s predlogom zakonske prepovedi izobešanja zastav brez pravne podlage na pročelja uradnih institucij (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Ministrstvo je RTVS zavrnilo zahtevek za izplačilo sredstev za glasbeno produkcijo
24.6.2026 -
Slovenija se je pridružila pobudi glede znižanja statusa zaščite medveda v EU (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Evropska komisija predlaga poenostavitev davčnih pravil EU
24.6.2026 -
Bruselj za poenostavitev označevanja energijske učinkovitosti izdelkov v EU
24.6.2026 -
Sodišče v začasni odredbi GaiaCellu naložilo dobavo dušika za vzorce
24.6.2026 -
Stevanović v bran obravnavi novele zakona o veterinarstvu po skrajšanem postopku (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Čeferin za krepitev odnosov z javnostmi v izogib manipulacijam z vsebino odločb ustavnega sodišča (I)
24.6.2026 -
Lani na ustavno sodišče več pripada in več rešenih zadev (II)
24.6.2026