STA novice / Nevladniki ob širjenju kronavirusa pozvali k zaščiti prekarnih delavcev
sreda, 11.3.2020
Ljubljana, 11. marca (STA) - Prve žrtve širjenja novega koronavirusa, ki že pustoši po gospodarstvu, "so zagotovo številne prekarke in prekarci, ki recimo delajo za honorarje na različnih področjih od kulture, izobraževanja in turizma do ostalih storitev", so danes opozorili nevladniki. V tej luči so vlado pozvali, da jim zagotovi osnovno socialno varnost in delavske pravice.
Kot so v današnjem sporočilu za javnost zapisali predstavniki nevladnih organizacij Inštitut 8. marec, Delozlom in Delavska svetovalnica, ukrepi, kot je prepoved vseh javnih prireditev v zaprtih prostorih, ki imajo več kot 100 obiskovalcev, ter upad potovanj in razvoj dogodkov v turizmu vplivajo na gospodarstvo in delavce.
Prve žrtve so po njihovih besedah prav zaposleni v atipičnih oblikah dela. "Ko so se zaprla gledališča ter koncertne in kinodvorane, so namreč prav oni prvi ostali brez dela in kakršnekoli socialne varnosti. Ker 'naročniki' do prekarcev nimajo nobenih formalnih obveznosti, se lahko na njih najlažje privarčuje - brez stroškov in obveznosti," so opozorili.
Nevladniki so zelo kritični, ker država za te delavce ne pripravlja nobenih ukrepov, ki bi jim pomagali v trenutkih, ko so nepričakovano ostali brez vseh dohodkov.
"Ker nimajo plačane bolniške odsotnosti in dopusta, si že v običajnih razmerah dejansko ne morejo privoščiti prenehati z delom in običajnim življenjskim ritmom. Zdaj pa je delo za njih čez noč izginilo," so izpostavili. "Potrebno jim je zagotoviti osnovno socialno varnost in delavske pravice," so pozvali.
Zadnje novice
-
Med počitnicami na sodiščih tudi naroki za smrt moškega na Pohorju in uboj svaka na Bojancih (ozadje)
12.7.2026 -
Prihodnji teden v parlamentu: Pred počitnicami predvidoma še ena seja (ozadje)
12.7.2026 -
Poslanci kmalu na oddih po nove moči za jesenska politična preigravanja (I) (ozadje)
11.7.2026 -
Resnica predlaga uvedbo zdravstvenega bona za vse brez osebnega zdravnika (dopolnjeno)
10.7.2026 -
Pri imenovanju Fajon za predstavnico EU za Sahel se zapleta (dopolnjeno)
10.7.2026 -
ZZZS: Reorganizacija dela ambulant ne sme zmanjšati dostopnosti do osebnega zdravnika
10.7.2026 -
Volitve v ožje dele občin po pravilih iz leta 2024
10.7.2026 -
Finančni ministri v Bruslju o paketu ukrepov za integracijo in nadzor trga kapitala v EU
10.7.2026 -
Vlada z novelo predlaga ohranitev poklicne mature iz štirih predmetov
10.7.2026 -
Evropska komisija s pozitivno oceno seznama pomembnejših TV-prenosov
10.7.2026 -
Opozicija se bo po ponovni zavrnitvi dnevnega reda seje obrnila na ustavno sodišče
10.7.2026 -
Matoz razrešil načelnike sedmih upravnih enot (dopolnjeno)
10.7.2026