STA novice / Vlada v ponedeljek o smernicah za nov paket pomoči (dopolnjeno)
sobota, 21.3.2020
Ljubljana, 21. marca (STA) - Vlada bo po navedbah premierja Janeza Janše v ponedeljek sprejela smernice za pripravo novega zakonskega paketa s prioriteto hitre finančne pomoči prebivalstvu zaradi koronavirusa. Zakonski predlog bo potrdila do petka in ga poslala DZ v sprejem, je danes na Twitterju zapisal Janša. Napovedal je tudi 30-odstotno znižanje vseh funkcionarskih plač.
"Predvideni ukrepi iz smernic se bodo sproti usklajevali z najpomembnejšimi deležniki," je napovedal premier in pojasnil, da so zato oblikovali strokovno skupino za pomoč ministrstvom. Vodil jo bo Matej Lahovnik. Vlada ob tem pripravlja tudi rešitve za sistemsko blaženje posledic epidemije koronavirusa.
Kot so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje, so se o usmeritvah v petek prvaki koalicijskih strank SDS, SMC, NSi in Desus že uskladili.
Potem ko je vlada v četrtek sklenila plače ministrov in državnih sekretarjev umestiti v najvišji plačni razred, je sedaj napovedala znižanje vseh funkcionarskih plač na državni ravni za 30 odstotkov za čas trajanja epidemije. Za čas epidemije je napovedala tudi izplačilo kriznega dodatka upokojencem in najbolj ranljivim socialnim skupinam prebivalstva.
Novi vladni predlogi se nanašajo na nagrajevanje zaposlenih in aktiviranih v kritičnih dejavnostih v času epidemije, kot so zdravstvo, civilna zaščita, varnost in kritična infrastruktura. Po odločitvi predstojnikov bo zanje na voljo od 10- do 200-odstotni dodatek na osnovno plačo.
Delodajalcem bodo priporočili, naj podoben pristop uberejo v svojih podjetjih, še posebej v trgovini z osnovnimi življenjskimi potrebščinami.
Zakonski paket se bo nanašal tudi na pomoč gospodarstvu. Vlada bo oblikovala predlog za način in višino povračila plač v podjetjih, ki so morala zaradi epidemije v celoti ali deloma prekiniti poslovanje. Določila bo način ocene gospodarske škode, povzročene gospodarskim subjektom zaradi epidemije, in določila splošni okvir za povračilo, je napovedala.
Zadnje novice
-
Pobudniki izid referenduma o parkirnem odloku kljub neuspehu razumejo kot nezaupnico Jankoviću (zbirno)
12.7.2026 -
Ljubljanski referendum o parkirnem odloku zaradi prenizke udeležbe ni uspel (daljše)
12.7.2026 -
Med počitnicami na sodiščih tudi naroki za smrt moškega na Pohorju in uboj svaka na Bojancih (ozadje)
12.7.2026 -
Prihodnji teden v parlamentu: Pred počitnicami predvidoma še ena seja (ozadje)
12.7.2026 -
Poslanci kmalu na oddih po nove moči za jesenska politična preigravanja (I) (ozadje)
11.7.2026 -
Resnica predlaga uvedbo zdravstvenega bona za vse brez osebnega zdravnika (dopolnjeno)
10.7.2026 -
Pri imenovanju Fajon za predstavnico EU za Sahel se zapleta (dopolnjeno)
10.7.2026 -
ZZZS: Reorganizacija dela ambulant ne sme zmanjšati dostopnosti do osebnega zdravnika
10.7.2026 -
Volitve v ožje dele občin po pravilih iz leta 2024
10.7.2026 -
Finančni ministri v Bruslju o paketu ukrepov za integracijo in nadzor trga kapitala v EU
10.7.2026 -
Vlada z novelo predlaga ohranitev poklicne mature iz štirih predmetov
10.7.2026 -
Evropska komisija s pozitivno oceno seznama pomembnejših TV-prenosov
10.7.2026