STA novice / Članice EU z dogovorom o shemi za preprečevanje odpuščanj delavcev zaradi pandemije
petek, 15.5.2020
Bruselj, 15. maja (STA) - Članice EU so danes na veleposlaniški ravni dosegle politični dogovor o shemi za preprečevanje odpuščanj delavcev zaradi pandemije novega koronavirusa, v okviru katere bo na voljo 100 milijard evrov posojil. Ta shema je eden od treh stebrov aprilskega fiskalnega svežnja v vrednosti 540 milijard evrov v pomoč delavcem, podjetjem in državam.
Članice bodo v okviru te sheme, poimenovane Sure, zagotovile 25 milijard evrov jamstev. Prispevek posamezne članice je izračunan glede na njen delež v bruto nacionalnem dohodku (BND) EU. Evropska komisija bo denar v imenu EU pridobila na mednarodnih kapitalskih trgih.
"Sure bo ključna varnostna mreža za zaščito delovnih mest in delavcev, saj bo članicam zagotavljal sredstva, potrebna za financiranje ukrepov proti brezposelnosti in izgubi prihodka ter nekatere zdravstvene ukrepe," je poudaril hrvaški finančni minister Zdravko Marić.
V komisiji pa so ob predstavitvi predloga za vzpostavitev sheme Sure izpostavili, da bo ta solidarnostni instrument zagotovil, da zdrava podjetja delujejo še naprej in da delavci ohranijo prihodek ter da ljudje še naprej plačujejo najemnine in račune ter kupujejo hrano.
Shema Sure bo na voljo vsem članicam, a še zlasti delavcem v državah, ki jih je pandemija najbolj prizadela. Odločitev o finančni pomoči bodo sprejele članice na podlagi predloga komisije.
Shema bo začela delovati, ko bodo vse članice zagotovile jamstva. Na voljo bo do 31. decembra 2022, jo je pa v primeru vztrajanja kriznih razmer mogoče podaljšati. Vsi ukrepi v okviru aprilskega fiskalnega svežnja naj bi bili sicer nared do 1. junija.
Shemo mora sedaj Svet EU še uradno potrditi. V pandemičnih razmerah odločitve sprejema po pisnem postopku. Sprejetje je predvideno v torek, so sporočili iz tiskovne službe Sveta EU.
Finančni minister Andrej Šircelj je aprila po dogovoru o fiskalnem svežnju povedal, da naj bi Slovenija v okviru mehanizma Sure, namenjenega za sheme zaposlovanja in zmanjševanje brezposelnosti, računala na okoli 900 milijonov evrov.
Zadnje novice
-
Evroposlanci potrdili zvišanje carin na uvoz jekla v EU
19.5.2026 -
Janša: Organi SDS potrdili koalicijsko pogodbo, mandatarska kandidatura bo vložena v torek (daljše)
18.5.2026 -
Pod pobudo za referendum o interventnem zakonu več kot 47.000 podpisov (dopolnjeno)
18.5.2026 -
Varuh človekovih pravic: Kazenski pregon ne sme postati orodje za omejevanje politične kritike
18.5.2026 -
Pri predsednici republike tudi o iskanju tehničnega mandatarja, v Svobodi bi ga podprli (daljše)
18.5.2026 -
Državni svet ni izglasoval veta na interventni zakon za razvoj Slovenije (dopolnjeno)
18.5.2026 -
Mirovni inštitut opozarja na škodljivost predlagane odprave rtv-prispevka
18.5.2026 -
Sindikati predlagano ukinitev obveznosti odtegovanja sindikalne članarine od plače vidijo kot poskus utišanja
18.5.2026 -
Članice schengna lani uspešno vrnile 28 odstotkov zavrnjenih migrantov
18.5.2026 -
Nevladniki opozarjajo na nestabilno financiranje
18.5.2026 -
Pod pobudo za referendum o interventnem zakonu več kot 47.000 podpisov (dopolnjeno)
18.5.2026 -
Javna Univerza v Novem mestu bo v sodni register predvidoma vpisana do konca junija
18.5.2026