STA novice / Upravno sodišče glede črpanja plina v Petišovcih pritrdilo Arsu
sreda, 3.6.2020
Ljubljana, 03. junija (STA) - Upravno sodišče je v sporu glede črpanja plina v Petišovcih s stimulacijo vrtin, ki ga načrtujeta britanski Ascent Resources in njegov slovenski partner Geoenergo, pritrdilo Agenciji RS za okolje (Arso), da je pred izdajo dovoljenj treba izvesti presojo vplivov na okolje. Kot so sporočili iz Ascenta, priprave na postopek presoje že tečejo.
Ascent Resources je javnost v torek obvestil, da je slovensko upravno sodišče sprejelo odločitev glede pritožbe Geoenerga na odločitev Arsa. Agencija je marca lani odločila, da je treba za nameravano črpanje plina s stimulacijo vrtin izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje, junija lani je temu pritrdilo tudi okoljsko ministrstvo. Geoenergo se je zato obrnil na upravno sodišče, ki pa je prav tako pritrdilo, da je presojo vplivov treba izvesti.
Britanci so ob tem dodali, da so že začeli priprave na postopek ugotavljanja vplivov na okolje, hkrati pa izdelujejo načrt razvoja plinskega polja in stimulacije vrtin.
Odločitev upravnega sodišča pa bo, kot so zapisali, skupaj z drugimi državnimi odločitvami predstavljala "pomemben dokaz" v tožbi, ki jo proti državi še naprej namerava sprožiti Ascent.
Ascent in Geoenergo si za dovoljenje za stimulacijo vrtin PG-10 in PG-11A prizadevata že od maja 2017. Državo želita partnerja tožiti zaradi dolgotrajnih postopkov oz. neupoštevanja mednarodne zakonodaje.
Prejšnji teden je sicer Ascent Resources vlagateljem sporočil, da bo vztrajal pri načrtu pridobivanja plina v Petišovcih s stimulacijo vrtin. Do konca leta pričakuje pridobitev potrebnih dovoljenj. Koncern je takrat med drugim izpostavil menjavo slovenske vlade in izrazil "vse večje zaupanje v možnost, da bo projekt prejel potrebna dovoljenja".
Zadnje novice
-
Predlog spremembe zakona o financiranju občin zanje dobrodošel, a ne zadosten (dopolnjeno)
29.1.2026 -
DZ skozi predlog zakona o zapiranju Premogovnika Velenje
29.1.2026 -
Predlog spremembe zakona o financiranju občin zanje dobrodošel, a ne zadosten
29.1.2026 -
Preiskovalna komisija DZ v vmesnem poročilu o novih sumih nezakonitega financiranja SDS
28.1.2026 -
K podpisu aneksov h kolektivnim pogodbam pristopila večina sindikatov
28.1.2026 -
Bruselj: Srbska pravosodna zakonodaja bi lahko pomenila korak nazaj na poti v EU (dopolnjeno)
28.1.2026 -
DZ določil pogoj nekaznovanosti za predsednika republike in lokalne funkcionarje
28.1.2026 -
V dveh organizacijah predstavili predlog za zakonsko prepoved političnega delovanja verskih skupnosti
28.1.2026 -
DZ sprejel novelo zakona o probaciji
28.1.2026 -
DZ za zaščitne ukrepe zoper strateške tožbe
28.1.2026 -
Novela zakona o športu v DZ dobila soglasno podporo poslancev
28.1.2026 -
DZ potrdil pravno podlago za nadzor nad tujimi ladjami v pristaniščih
28.1.2026