STA novice / Kandidaturi Brezigar Mastenove in Erbežnika že v DZ
torek, 6.10.2020
Ljubljana, 06. oktobra (STA) - Predsednik republike Borut Pahor je danes v DZ posredoval predloga kandidatur Arjane Brezigar Masten za viceguvernerko Banke Slovenije in Anžeta Erbežnika za ustavnega sodnika. Oba se bosta pred odločanjem v DZ predstavila javnosti na ločenih predstavitvah v predsedniški palači, predvidoma v sredo, 14. oktobra, so sporočili iz urada predsednika.
Pahor je kandidaturi Brezigar Mastenove in Erbežnika v DZ posredoval po tistem, ko je prejšnji teden opravil posvetovanja z vodji poslanskih skupin. Po posvetovanjih so iz njegovega urada sporočili, da oba kandidata izpolnjujeta visoka strokovna merila za opravljanje funkcij.
Pahor se je glede kandidatov za novega viceguvernerja in ustavnega sodnika v torek prejšnji teden posvetoval z vodji poslanskih skupin SDS, LMŠ, SD in SMC, dan pozneje pa še z vodji poslanskih skupin Levica, NSi, SAB, DeSUS in SNS.
O konkretnih imenih glede viceguvernerja so govorili le v LMŠ in DeSUS - v LMŠ so podprli Andreja Bertonclja, v DeSUS pa Sašo Jazbec, Tino Žumer in Arjano Brezigar Masten.
Vodje poslanskih skupin so bili redkobesedni tudi glede kandidatov za ustavnega sodnika. Konkretna imena so podprli le v DeSUS, in sicer Anžeta Erbežnika, Roka Svetliča in Marka Starmana.
Kandidature za novega viceguvernerja, ki bo mesto v svetu Banke Slovenije zasedel po odhodu Marka Bošnjaka, so poleg Bertonclja, Jazbečeve, Žumerjeve in Brezigar Mastenove oddali Štefan Belingar, Anže Burger, Mejra Festić, Kristijan Hvala, Matjaž Koman in Franci Tušek.
Na ponovni poziv za kandidata za ustavnega sodnika, ki bo nasledil Dunjo Jadek Pensa, ki ji je mandat potekel sredi julija, pa sta se poleg Erbežnika, Svetliča in Starmana prijavila še Marjan Lekše in Boštjan Pintar.
Zadnje novice
-
Janši mandat za sestavo njegove četrte vlade (dopolnjeno)
22.5.2026 -
Janša bo vodil 16. slovensko vlado (seznam)
22.5.2026 -
Levica in Vesna predlagata brezplačen vrtec za vse otroke
22.5.2026 -
Alternativa za Slovenijo v ustavno pritožbo in protest zaradi suma volilne prevare
22.5.2026 -
Eko sklad z novim pozivom za kreditiranje okoljskih naložb občanov
22.5.2026 -
Šutarjev zakon po oceni strokovnega sveta za evalvacijo zakona z več nezaželenimi učinki
22.5.2026 -
V EU dokončno potrjena enoletna odprava carin na dušikova gnojila in surovine zanje
22.5.2026 -
KGZS s pobudo za jasno označevanje izvora hrane v EU
22.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Nad korupcijo z ustanovitvijo nove tožilske enote Skok in posebnih oddelkov sodišč (VII) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: V ospredju razbremenitev gospodarstva in dela (II) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Vitka država, ustanovitev pokrajin in premestitev državnih institucij po vsej državi (VIII) (tema)
21.5.2026 -
V ospredju sporazuma "koalicije za uspešno Slovenijo" razbremenitev gospodarstva in dela ter boj proti korupciji (I) (tema)
21.5.2026