STA novice / Net informatika in taksisti proti zakonu za prihod Uberja
petek, 6.11.2020
Ljubljana, 06. novembra (STA) - Podjetje Net informatika in večja taksi podjetja nasprotujejo rešitvam, ki jih v predlogu novele zakona o prevozih v cestnem prometu predlaga ministrstvo za infrastrukturo. Ta bi namreč omogočil vstop ameriškemu ponudniku Uber na slovenski trg, kar bo za mnoga taksi podjetja v trenutnih razmerah pomenilo stečaj oz. odpuščanje, so sporočili.
"Upad prihodkov v taksi industriji je zaradi covida-19 zelo visok, država pa bi z vpeljavo novega zakona le še povečala že zdajšnji upad prihodkov in taksi podjetja prisilila v zaprtje," so izpostavili. Kot so pojasnili, so taksi družbe med 13. marcem in 5. novembrom po podatkih iz davčne blagajne družbe Net informatika utrpele skoraj 80-odstotni upad prihodkov.
Zato so se podjetje Net informatika in družbe Metro 1, Laguna plus, Taksi Rondo, Vehere, CFLEET in samostojni podjetnik Primož Rozman podpisali pod ugovor na predlog novele zakona ministrstva z datumom 22. oktober. V njem so izpostavili številna vprašanja glede tehnologije, oblikovanja cen, nadzora in skrbi za varnost ter izpostavili primere držav, ki so sodobne tehnološke platforme tujih ponudnikov prepovedale.
"Nasprotujemo predlogu, saj smo proti odpiranju vrat prekarizaciji in zniževanju delavskih standardov. Prihodu podjetja Uber nasprotujemo zaradi njegovega škodljivega vpliva na položaj delavcev, na okolje in zaradi mahinacij na področju davčne (ne)transparentnosti," so izpostavili.
Z ustanovitvijo Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa, ki jo ministrstvo predlaga v noveli, pa bi po njihovem "z monopolom protiustavno omejevali prosto konkurenco na trgu in posledično podražili storitve". "Predlagamo izenačitev vseh oblik taksi prevoza," so še zapisali.
Spremembo zakona o prevozih v cestnem prometu so v tem času predlagali v SAB, saj so želeli zagotoviti, da bi imeli upokojenci brezplačni prevoz na avtobusih mestnega prometa v občinah, kjer takšen prevoz izvajajo. A je matični odbor DZ ta predlog ta teden zavrnil, državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Blaž Košorok pa je ocenil, da je treba problematiko urediti celovito in zakonski predlog o tem napovedal do sredine prihodnjega leta.
Zadnje novice
-
Odločanje o kandidaturi Fajon za posebno predstavnico EU naj bi odložili
13.7.2026 -
Odbor DZ potrdil predlog novele za večjo konkurenčnost podjetij
13.7.2026 -
Nekdanji minister Sajovic neupoštevanje dela izdatkov kot obrambnih pripisal birokraciji
13.7.2026 -
Po neodreditvi opozicijskih parlamentarnih preiskav komisija za poslovnik v četrtek o sklicevanju izrednih sej DZ
13.7.2026 -
V NSi zaradi odločbe ustavnega sodišča strah pred vračanjem koncesij, opozicija poudarja javni interes
13.7.2026 -
KPK vladi, DZ in DS poslala priporočila za večjo transparentnost zakonodajnih postopkov (daljše)
13.7.2026 -
Poslancu Svobode Žavbiju opomin zaradi izjav na račun Zagovornika (dopolnjeno)
13.7.2026 -
Bruselj jeseni s podlago za starostno omejitev dostopa do družbenih omrežij v EU (dopolnjeno)
13.7.2026 -
Kajzer pričakuje pojasnila glede postopka izbire Fajon za posebno predstavnico EU (dopolnjeno)
13.7.2026 -
Na poslanskih klopeh pred počitnicami še paket vladnih zakonov
13.7.2026 -
EU s sankcijami proti Rusiji zaradi zlonamernih kibernetskih dejavnosti
13.7.2026 -
Okrepljena pravila za zaščito letalskih potnikov v EU dokončno potrjena
13.7.2026