STA novice / Bruselj Amazon tudi uradno obtožil kršenja konkurenčnih pravil
torek, 10.11.2020
Bruselj, 10. novembra (STA) - Evropska komisija je ameriškega spletnega trgovca Amazon tudi uradno obtožila kršenja pravil na področju konkurence. Očitajo mu, da zlorablja svoj položaj na spletnem trgu in izkrivlja konkurenco. Kot je sporočila pristojna komisarka Margrethe Vestager, je Bruselj o tem Amazon že obvestil in bo nadaljeval s poglobljeno preiskavo.
Amazon ima dvojno vlogo - po eni strani omogoča tržišče, na katerem lahko neodvisni prodajalci prodajajo svoje proizvode neposredno potrošnikom, po drugi strani pa kot maloprodajni trgovec ponuja proizvode na istih tržiščih kot ti neodvisni prodajalci.
"Dosegli smo predhodni zaključek, da je Amazon nezakonito zlorabil svoj prevladujoči položaj ponudnika tržnih storitev v Nemčiji in Franciji," je na Twitterju zapisala evropska komisarska za konkurenčnost Vestagerjeva. Če bi se to potrdilo, bi pomenilo, da je Amazon kršil konkurenčna pravila.
Ob tem je dejala, bi lahko Amazon v tekmi z manjšimi trgovci uporabil občutljive podatke potrošnikov. "Zdaj čakamo Amazonov odgovor," komisarko povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Na novinarski konferenci je komisarska pozneje dodala, da mora Evropska komisija zagotoviti, da platforme, kot je Amazon, ne izkrivljajo konkurence.
V Amazonu so v prvem odzivu zapisali, da se z navedbami komisije ne strinjajo in si bodo prizadevali za natančno razumevanje dejstev. "Prek naše platforme prodaja več kot 150.000 evropskih podjetij, ki letno ustvarijo več deset milijard evrov prihodkov in so na ta račun ustvarila več sto tisoč delovnih mest," so izpostavili.
Zadnje novice
-
Na ustanovni seji bodo poslanci potrjevali mandate in izbirali predsednika DZ (dopolnjeno) (ozadje)
9.4.2026 -
Parlament doslej vodilo 15 predsednikov, le štirje celoten mandat (seznam)
9.4.2026 -
Vlada znova podaljšala ukrep glede opravljanja dela nekdanjih pravosodnih policistov
9.4.2026 -
Vlada želi z akcijskim načrtom še bolj pomagati žrtvam nasilja v družini
9.4.2026 -
Vlada o socialnem načrtu za podnebje za 2026-2032 (dopolnjeno)
9.4.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
9.4.2026 -
Vlada za zagotovitev zalog plina, nadzor nad podražitvijo plina in elektrike (dopolnjeno)
9.4.2026 -
Evropa zavrača uvedbo pristojbin za prečkanje Hormuške ožine (dopolnjeno)
9.4.2026 -
Evropa zavrača uvedbo pristojbin za prečkanje Hormuške ožine
9.4.2026 -
Vlada za zagotovitev zalog plina, nadzor nad podražitvijo plina in elektrike
9.4.2026 -
KPK: O celotnem premoženju morajo poročati tudi funkcionarji, ki nadaljujejo mandat
9.4.2026 -
Začetek sojenja nekdanjemu šefu policije Olaju, ta krivde ne priznava
9.4.2026