STA novice / Sprejeta pravna podlaga za primer pojava afriške prašičje kuge
četrtek, 17.12.2020
Ljubljana, 17. decembra (STA) - DZ je danes z 52 glasovi za in osmimi proti sprejel zakon o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih, s katerim se določa ukrepe za primer pojava te bolezni v naši državi. Bolezen, ki izvira z afriške celine in se je že razširila v Evropo in Azijo, bi namreč lahko močno prizadela populacije domačih prašičev.
"Sloveniji se bolezen približuje iz praktično vseh smeri," je v sredo ob predstavitvi zakona dejal minister za kmetijstvo Jože Podgoršek. Pojasnil je, da je besedilo predloga zakona sestavljeno iz štirih sklopov ukrepov. Takoj po uveljavitvi zakona bo začel veljati le prvi sklop ukrepov, preostali pa pozneje, glede na to, kako se nam bo bolezen približala.
Med ukrepi, za katere je predvidena takojšnja uveljavitev, so oblikovanje posebne strokovne skupine, priprava načrta za odvzem divjih prašičev iz okolja, okrepljeno ozaveščanje javnosti ter postavitev zaščitnih ograj na kmetijah za preprečevanje stika divjih in domačih prašičev.
Med poznejšimi ukrepi so med drugim prepoved premikanja domačih prašičev na druge lokacije, postavitev ograj oz. odvračal za preprečevanje prehoda divjih prašičev, ustrezno ravnanje s najdenimi poginulimi prašiči ter njihov povečan odvzem iz okolja.
Če bi na podlagi razmer v sosednjih državah ocenili, da je stopnja ogroženosti v Sloveniji visoka, je predviden tudi izredni odstrel divjih prašičev. Upravljavci lovišč bodo morali njihovo številčnost zmanjšati na minimum, da bi bil vpliv afriške prašičje kuge ob pojavu v Sloveniji čim manjši, hkrati pa bi lažje izkoreninili bolezen.
Tej določbi so še posebej ostro nasprotovali v Levici. "Glavni namen zakona je omogočiti množični odstrel divjih prašičev," je bila ostra poslanka te stranke Violeta Tomić. Spomnila je, da se afriška prašičja kuga ne prenaša na ostale živali in tudi ne na ljudi, pač pa je nevarna le domačim prašičem, ki pa so jih lastniki dolžni zavarovati sami. "Da bo prašičerejska industrija še naprej nemoteno in s čim manjšimi stroški kovala dobičke, se bo izvedel masaker nad prostoživečimi divjimi prašiči," je bila kritična.
Zadnje novice
-
Pred volilno nedeljo za volivce naslednje tri dni možnost predčasnega glasovanja
17.3.2026 -
Slovenija za še večjo prožnost pri polnjenju plinskih skladišč v EU
16.3.2026 -
Vlada podaljšala nižjo stopnjo tveganja pri oskrbi z energijo
16.3.2026 -
Strateški svet GZS ob razmerah na Bližnjem vzhodu za interventne ukrepe
16.3.2026 -
Predvolilne posnetke spremljajo ugotovitve o domnevnem vpletanju tujih zasebnih obveščevalcev (zbirno)
16.3.2026 -
V javni obravnavi osnutek zakonskega predloga za ureditev pravice do uporabe gotovine
16.3.2026 -
Knovs na Sovi in policiji preverja domnevno vpletanje Black Cube v volitve (dopolnjeno)
16.3.2026 -
Odločitev ljubljanskih okrajnih volilnih komisij za eno volišče predčasnega glasovanja soglasna
16.3.2026 -
Ribiči lahko oddajo vlogo za nadomestilo za izpad dohodka
16.3.2026 -
Avstrijska Bia Separations z ustavno pritožbo glede zaščite investitorjev
16.3.2026 -
Bruselj z novimi pravili za spodbujanje uporabe trajnostnih oblik prevoza
16.3.2026 -
Županja Osilnice zaradi zapleta z gradnjo doma starejših izstopila iz Gibanja Svoboda
16.3.2026