STA novice / DZ potrdil novelo zakona o čezmejnem izvajanju storitev
petek, 9.7.2021
Ljubljana, 09. julija (STA) - Državni zbor je danes potrdil novelo zakona o čezmejnem izvajanju storitev. Z njo se med drugim v slovensko zakonodajo prenaša načelo uporabe enakih pravil glede plačila za opravljeno delo napotenih delavcev, kot to velja za lokalne delavce.
Vlada je novelo pripravila z namenom prenesti v slovenski pravni red evropsko zakonodajo, je v četrtek pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Mateja Ribič. Med ključnimi rešitvami je izpostavila načelo enakih pravil glede plačila napotenih in lokalnih delavcev, časovno omejevanje dolgotrajnih obdobij napotitev in obvezno zagotovitev spoštovanja načela enakega obravnavanja v primeru, ko čezmejno storitev opravljajo napoteni delavci, zaposleni pri delodajalcu za zagotavljanje dela.
Poleg implementacije evropske direktive v nacionalni pravni red so na ministrstvu s spremembo odpravili tudi nesorazmerne ukrepe, na katere jih je opozorila Evropska komisija.
"V okviru priprave sprememb zakona smo sprejeli pozive po ureditvi še dodatnih področij, ki presegajo zgolj prenos direktive v nacionalni pravni red. Sam zakon bo zato tudi v nadaljevanju predmet nadaljnjih pogajanj in obravnave v okviru pogajalske skupine, ki je bila ustanovljena prav s tem namenom," je dodala Ribičeva.
Na vsebino novele nobena od poslanskih skupin ni imela vsebinskih pripomb. So pa nekatere opozicijske stranke opozorile na odprta vprašanja, ki se prav tako nanašajo na zakon o čezmejnem izvajanju storitev, ter pozvale k čim prejšnji ureditvi področja.
Zadnje novice
-
POPRAVEK: Ljubljanski mestni svet potrdil novo ureditev parkiranja v stanovanjskih soseskah
23.3.2026 -
Naftni derivati s torkom kljub znižanju trošarin občutno dražji, cene bodo veljale teden dni (dopolnjeno)
23.3.2026 -
Ljubljanski mestni svet potrdil novo ureditev parkiranja v stanovanjskih soseskah
23.3.2026 -
V novem sklicu DZ 55 moških in 33 žensk (dopolnjeno)
23.3.2026 -
Ministrstvo obrestno mero za ljudsko obveznico dvignilo na tri odstotke
23.3.2026 -
DVK: Zdaj še brez zahtev o ponovnem štetju glasovnic, glede ugovorov SDS možnost pritožbe na DZ
23.3.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo pobude zasebnih vrtcev s koncesijo glede božičnice
23.3.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo pobudo več sobodajalcev za oceno ustavnosti zakona o gostinstvu
23.3.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo pobudo Piratov za oceno ustavnosti sklepa o podražitvi vozovnic LPP
23.3.2026 -
Nemško sodišče zavrnilo tožbo okoljevarstvenikov zoper BMW in Mercedes
23.3.2026 -
EU bo z majem začela začasno uporabljati sporazum z Mercosurjem
23.3.2026 -
POPRAVEK: Pred rezultati glasov po pošti in z DKP Svoboda 7700 glasov pred SDS (tabela)
23.3.2026