STA novice / Od danes morajo izpolnjevanje PCT pogojev preverjati tudi gostinci
ponedeljek, 26.7.2021
Ljubljana, 26. julija (STA) - Ponudniki blaga in storitev morajo od danes preverjati izpolnjevanje PCT pogojev za potrošnike pred vstopom v gostinske lokale, igralnice in nastanitvene obrate ter pred uporabo žičniških naprav. Da je izpolnjevanje PCT pogoja obvezno v omenjenih prostorih, morajo potrošnike obvestiti s pisnim obvestilom na vidnem mestu.
Vlada je nov odlok o začasnih omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom sprejela v petek zvečer. Kot so ob tem pojasnili v sporočilu po dopisni seji vlade, glede na hiter porast števila okužb z delta različico novega koronavirusa v državah članicah EU obstaja možnost poslabšanja epidemiološke situacije v Sloveniji.
Z odlokom je tako določena obveznost ponudnika blaga in storitev, da preverja izpolnjevanje PCT pogojev (preboleli, cepljeni, testirani) za potrošnike pred vstopom v igralnice, igralne salone in pri posebnih igrah na srečo, v nastanitvene obrate, v notranje prostore, v katerih se izvaja sejemska ali kongresna dejavnost, v prostore gostinskih obratov, ki nudijo glasbo za ples oziroma družabni program, ter v prostore, v katerih se izvaja gostinska dejavnost priprave in strežbe jedi in pijač.
Ponudniki blaga in storitev morajo prav tako na vidnem mestu s pisnim obvestilom obvestiti potrošnike, da je izpolnjevanje PCT pogoja obvezno v vseh zgoraj navedenih prostorih. To velja tudi za upravljavce žičniških naprav, ki morajo na vstopnih točkah prav tako preverjati izpolnjevanje PCT pogojev.
S tem odlokom so tako gostincem in ponudnikom nastanitev naložili enake obveze, kot so jih že z minulim petkom organizatorjem kulturnih in športnih prireditev ter javnih shodov. Za preverjanje PCT pogojev so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje razvili posebno aplikacijo, ki je trenutno na voljo zgolj uporabnikom operacijskega sistema Android, ne pa tudi iOS, in sicer prek spletne strani eZdravje. Zaradi nadgradnje pa od petka ni dostopna.
S predlaganim odlokom se je spremenila tudi dikcija nočnih klubov in diskotek v t. i. storitve gostinskih obratov, ki nudijo glasbo za ples oziroma družabni program od 5. do 24. ure.
V prej omenjenih prostorih so lahko samo potrošniki, ki izpolnjujejo PCT pogoj. Pri tem dokazilo o negativnem rezultatu testa na novi koronavirus s PCR testom ne sme biti starejše od 72 ur od odvzema brisa, dokazilo s hitrim testom pa ne sme biti starejše od 48 ur od odvzema brisa.
Ta pogoj pa ne velja v zunanjih prostorih, v katerih se izvaja gostinska dejavnost priprave in strežbe jedi in pijač, v kolikor je zagotovljena razdalja najmanj tri metre med robovi miz, še piše v sporočilu vlade.
Zadnje novice
-
Evroposlanci potrdili zvišanje carin na uvoz jekla v EU
19.5.2026 -
Janša: Organi SDS potrdili koalicijsko pogodbo, mandatarska kandidatura bo vložena v torek (daljše)
18.5.2026 -
Pod pobudo za referendum o interventnem zakonu več kot 47.000 podpisov (dopolnjeno)
18.5.2026 -
Varuh človekovih pravic: Kazenski pregon ne sme postati orodje za omejevanje politične kritike
18.5.2026 -
Pri predsednici republike tudi o iskanju tehničnega mandatarja, v Svobodi bi ga podprli (daljše)
18.5.2026 -
Državni svet ni izglasoval veta na interventni zakon za razvoj Slovenije (dopolnjeno)
18.5.2026 -
Mirovni inštitut opozarja na škodljivost predlagane odprave rtv-prispevka
18.5.2026 -
Sindikati predlagano ukinitev obveznosti odtegovanja sindikalne članarine od plače vidijo kot poskus utišanja
18.5.2026 -
Članice schengna lani uspešno vrnile 28 odstotkov zavrnjenih migrantov
18.5.2026 -
Nevladniki opozarjajo na nestabilno financiranje
18.5.2026 -
Pod pobudo za referendum o interventnem zakonu več kot 47.000 podpisov (dopolnjeno)
18.5.2026 -
Javna Univerza v Novem mestu bo v sodni register predvidoma vpisana do konca junija
18.5.2026