STA novice / Brez pogoja PCT in karantene čez mejo lahko tudi zaradi nujnega zdravstvenega pregleda (dopolnjeno)
četrtek, 2.9.2021
Ljubljana, 02. septembra (STA) - Vlada je danes spremenila odlok, ki določa pogoje vstopa v državo. Brez pogoja PCT (prebolel, cepljen, testiran) in karantene bo čez mejo možno prehajati tudi zaradi nujnega zdravstvenega pregleda, so sporočili po seji vlade.
Omenjena izjema prehajanja zaradi nujnega zdravstvenega pregleda se tako pridružuje dosedanjim šestim izjemam za vstop v Slovenijo brez napotitve v karanteno in izpolnjevanja pogoja PCT, to so mednarodni prevoz, tranzit, otroci do 15. leta, dvolastniki in delovni migranti in prevoz otroka do 15. leta zaradi njegove vključenosti v vzgojo in izobraževanje.
Za uveljavljanje nove izjeme bo morala imeti oseba dokazilo o načrtovanem nujnem zdravstvenem pregledu ali posegu v Sloveniji, drugi državi članici Evropske unije ali schengenskega območja ter se bo vračala čez mejo neposredno po končanem zdravstvenem pregledu ali posegu oziroma takoj, ko ji bo zdravstveno stanje to dopuščalo.
Takšen režim se bo uveljavil dan po objavi v uradnem listu, veljal pa bo do 12. septembra. Do takrat je podaljšala tudi dosedanjo ureditev na področju zbiranja ljudi.
Drugih odločitev glede odlokov za zdaj z vlade še niso sporočali, tudi ne o t. i. semaforju oziroma načrtu sprejemanja ukrepov po fazah. Predlog je svetovalna skupina za covid-19 pod vodstvom Mateje Logar oblikovala v ponedeljek, na vladni ravni pa so ga te dni še usklajevali. Po napovedih je bilo sicer pričakovati, da bi ga vlada lahko sprejela danes. Prehod v določene faze naj bi bil odvisen od števila hospitalizacij covidnih bolnikov. Kasneje so na ministrstvu za zdravje za STA potrdili, da bo vlada nov semafor ukrepov predvidoma sprejela v prihodnjem tednu, saj pravna usklajevanja odlokov, povezanih s semaforjem, še potekajo.
Po seji vlade so sporočili še, da bo za namen usklajenega in preglednega sodelovanja Slovenije v instrumentu EU za delitev cepiv in instrumentu COVAX pri ministrstvu za zdravje vzpostavljena enotna kontaktna točka. Koordinirala bo sodelovanje in aktivnosti z vsemi deležniki, ki so potrebni za operacionalizacijo odločitve vlade, ki donira cepivo, opremo ali sredstva, in pri operacionalizaciji odločitev vlade glede aktivnosti v instrumentu COVAX.
Ob tem so navedli še, da bo zaustavitev širjenja okužb z novim koronavirusom in s tem pandemije nalezljive bolezni covid-19 uspešna, "če bodo varna, kakovostna in učinkovita cepiva proti navedenemu virusu zagotovljena večini prebivalcem na globalni ravni". Sodelovanje Slovenije v aktivnostih pa prispeva k udejanjanju navedenega cilja, so dodali.
Zadnje novice
-
Svet RTVS se glede nakazila sredstev iz državnega proračuna strinja z upravo
25.3.2026 -
SDS in Demokrati z ugovori na potek parlamentarnih volitev (dopolnjeno)
25.3.2026 -
ZZZS doslej ugotovil eno kršitev navodil ravnanja med bolniško odsotnostjo
25.3.2026 -
Pirc Musar zbira predloge za novega viceguvernerja
25.3.2026 -
Revizorji: Evropska komisija ni storila dovolj za odpravo ovir za prost pretok storitev
25.3.2026 -
Bruselj s strategijo za spopadanje z naraščajočo grožnjo požarov v naravi
25.3.2026 -
AVK: Resen sum glede skladnosti Telemachovega prevzema T-2 s pravili konkurence
25.3.2026 -
Članice EU v obrambo preusmerile skoraj 12 milijard evrov kohezijskih sredstev
25.3.2026 -
Laični nadzor ZZZS po mnenju Varuha človekovih pravic ne posega v človekove pravice
25.3.2026 -
POPRAVEK: Po zavrnitvi tožbe glede referenduma o pomoči pri končanju življenja še na ustavno sodišče
25.3.2026 -
Bruselj predlaga 115 milijonov evrov za razvoj novih obrambnih tehnologij v EU in Ukrajini
25.3.2026 -
Na seji SNAV z izvoljenimi strankami o energetski varnosti in tujih vplivih na volitve (dopolnjeno)
24.3.2026