Portal TFL

STA novice / Prepoved frackinga že četrtič padla v vodo

torek, 26.10.2021

Ljubljana, 26. oktobra (STA) - Poslanci so danes s petimi glasovi za in 38 proti zavrnili nadaljnjo obravnavo predloga novele zakona o rudarstvu, ki so ga v zakonodajni postopek z željo prepovedati hidravlično lomljenje v Sloveniji, s tem pa preprečiti načrte britanske družbe Ascent Resources za vrtanje v Petišovcih, v postopek že četrtič vložili v Levici, LMŠ in SD.

Nataša Sukič (Levica) je v imenu predlagateljev v ponedeljek pojasnila, da so se za četrti poskus prepovedi frackinga odločili, ker je vlada "doslej odkrito podpirala umazani kapital, po novem pa skuša svojo podporo zakriti z navideznimi in brezpredmetnimi gestami, ki naj bi varovale okolje".

Vlada je namreč pripravila svoj predlog novele. Z njim bi vzpostavila ločnico med frackingom, ki ogroža okoliške vodne vire, in frackingom, ki jih ne, v tej luči pa prepovedala le obsežno hidravlično lomljenje.

To se zdi delu opozicije nesprejemljivo, Sukičeva pa je spomnila, da si Ascent Resources že skoraj 20 let prizadeva, da bi v Petišovcih izvajal fracking in da naj bi se Britanci pri tem posluževali celo groženj in izsiljevanj vladnih funkcionarjev.

Vlada je predlog novele Levice, LMŠ in SD označila za neprimeren, ker dopušča vbrizgavanja določene količine vode z dodatki. V opoziciji so s tem očitkom pometli, češ da se lahko predlog v tem delu ustrezno dopolni.

V koaliciji pa je bilo slišati, da so pogodbo za izkoriščanje nafte in plina v Petišovcih podpisale "ravno te leve stranke, ki hočejo, da se to ustavi". V tej luči se jim je zastavljalo vprašanje, kakšen je resnični namen vlagateljev predloga novele.

Današnja glasovanja v DZ so obstruirali poslanci Levice, LMŠ, SAB, SD in nepovezani poslanci.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window