STA novice / Kot pokojninska doba brez dokupa se šteje tudi prostovoljna vključitev v zavarovanje po januarju 2013
ponedeljek, 1.11.2021
Ljubljana, 01. novembra (STA) - Kot pokojninska doba brez dokupa se od danes šteje tudi obdobje prostovoljne vključitve v obvezno pokojninsko zavarovanje po 1. januarju 2013, če je bila oseba prostovoljno vključena v to zavarovanje že prej. Vendar pa novost velja le do prve prekinitve zavarovanja in pod pogojem, da so bili za to obdobje plačani prispevki.
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) bo v skladu s spremembami pokojninskega zakona, sprejetimi konec septembra, upravičencem do konca aprila prihodnje leto po uradni dolžnosti na novo odmeril starostno pokojnino oziroma starostno pokojnino namesto predčasne. Upokojencem, ki jih zadevajo spremembe, tako ni treba vlagati zahteve za vnovično odmero pokojnine. Na novo odmerjena pokojnina jim bo pripadala od 1. novembra, je zavod objavil na svoji spletni strani.
S spremembami se po navedbah Levice, ki jih je predlagala, popravljajo krivice za zavarovance, ki so po uveljavitvi nove pokojninske reforme z letom 2013 ostali prostovoljno vključeni v obvezno pokojninsko zavarovanje in še naprej plačevali prispevke zanj. Pri tem pa niso vedeli, da se jim doba, za katero so vplačevali prispevke, v skladu z novo reformo ne bo upoštevala kot pokojninska doba brez dokupa. Problematika se nanaša na nekaj manj kot 10.000 ljudi, med katerimi jih je 2800 že upokojenih, 7000 pa jih na upokojitev še čaka.
Za prvo prekinitev zavarovanja se po pojasnilih pokojninskega zavoda šteje med drugim upokojitev posameznika ali odjava iz zavarovanja, denimo zaradi nove zaposlitve. Tisti, ki so že upokojeni, bodo zaradi sprememb dobili nove odločbe, bodočim upokojencem pa se bo nova zakonodajna rešitev upoštevala pri odmeri pokojnine.
Zadnje novice
-
Stevanović za začetek zbiranja podpisov za vložitev predloga zakona o pravici do uporabe gotovine razpisal 1. september
15.7.2026 -
Predlog zakona o Skoku po ocenah tožilstva slabi njihovo avtonomijo
15.7.2026 -
Predlog za imenovanje Fajon za posebno predstavnico EU ostaja na mizi (dopolnjeno)
15.7.2026 -
Po oceni vlade prenova plačnega sistema ni prinesla želenih učinkov, plače namerava urejati drugače
15.7.2026 -
Zakon o Skoku pripravljen za obravnavo na vladi (dopolnjeno)
15.7.2026 -
Barbara Zupančič nova zagovornica načela enakosti (dopolnjeno)
15.7.2026 -
Odbor Evropskega parlamenta proti odvzemu imunitete Toninu (dopolnjeno)
15.7.2026 -
Komisija s šestimi opomini Sloveniji
15.7.2026 -
DZ potrdil obravnavo novele zakona o javnih uslužbencih po skrajšanem postopku
15.7.2026 -
OpenAI na Sodišču EU izgubil spor glede blagovne znamke
15.7.2026 -
DZ sprejel novelo zakona o bonitetnem nadzoru investicijskih podjetij
15.7.2026 -
Odbor Evropskega parlamenta proti odvzemu imunitete Toninu
15.7.2026