STA novice / Evropski poslanci za boljšo zaščito novinarjev pred strateškimi tožbami
sreda, 10.11.2021
Bruselj, 10. novembra (STA) - Vse več novinarjev in predstavnikov civilne družbe v Evropi se sooča s tožbami, katerih cilj je z dolgotrajnimi in dragimi sodnimi postopki utišati njihove kritične glasove, so opozorili evropski poslanci v okviru razprave o strateških tožbah proti udeležbi javnosti. Pri tem so pozvali k sprejetju ukrepov za zaščito pred tovrstnimi tožbami v EU.
Evropska unija potrebuje nova pravila proti zlorabam tožb, katerih namen je utišanje in ustrahovanje kritičnih glasov novinarjev, nevladnih organizacij in civilne družbe (t.i. tožbe SLAPP), je bilo slišati v današnji razpravi na zasedanju Evropskega parlamenta v Bruslju.
Tiemo Wölken iz vrst socialdemokratov (S&D) in eden od poročevalcev za to področje je dejal, da se vse več novinarjev, nevladnih organizacij in aktivistov sooča s sodnimi primeri. Gre za množične strateške pravne spore s ciljem znebiti se kritikov. "Te strateške tožbe proti udeležbi javnosti so klofuta (angleško "slap") za tožene," je opozoril.
Pri tem je navedel nekaj primerov takšnih tožb na Švedskem in Nemčiji. Njihov skupni imenovalec je ta, da z njimi tožnik ne želi zmagati. Njegov namen je spraviti toženega v dolgotrajen in drag sodni postopek, obenem pa te tožbe pomenijo grožnjo drugim, ki bi si drznili kritizirati tožnika, je pojasnil poslanec in pozval k ukrepanju v EU.
S tožbami SLAPP "se želi utišati naše novinarje in zagotoviti negativen učinek na udeležbo javnosti" in sicer tako, da "finančno in čustveno izčrpajo svoje tarče", pa je dejala poslanka iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP) Roberta Metsola, prav tako poročevalka za to vprašanje. Prepričana je, da gre za "zlorabo našega pravnega sistema".
Strategija tožb SLAPP je preprosta, a učinkovita, je še dejala in pri tem opozorila, da"kriminalci dobesedno iščejo boljše možnosti po naših jurisdikcijah" z zakoni, ki služijo njihovim ciljem. Posamezni novinarji se soočajo s številnimi tožbami v tujih sodnih pristojnostih in so tako postavljeni pred izbiro - prenehati poročati ali se soočiti z dragimi in dolgotrajnimi tožbami v drugi tuji državi.
"Danes imamo sistem, ki daje prednost tistim, ki želijo skriti resnico, pred tistimi, ki jo želijo razkriti," je pri tem opozorila Metsola.
V razpravi je nastopila tudi Vera Jourova, podpredsednica Evropske komisije, pristojna za vrednote in preglednost, ki je na kratko orisala ukrepe, ki jih načrtuje komisija za boljšo zaščito novinarjev in civilne družbe pred omenjenimi tožbami.
Po mnenju komisije bi bil najučinkovitejši način v boju proti tožbam SLAPP in preprečitve tega, da se razširijo v EU, "trdna in uravnotežena kombinacija zakonodajnih in nezakonodajnih ukrepov".
V okviru zakonodajnih ukrepov, ki jih namerava predlagati komisija, bo ciljno usmerjena zakonodaja, ki bo določila procesna jamstva pred tožbami SLAPP v čezmejnih civilnih postopkih, je pojasnila Jourova.
Zakonodajni ukrepi bodo dopolnjeni z nezakonodajnimi, ki med drugim vključujejo osveščanje o teh tožbah, usposabljanje sodnikov ter podporo in spremljanje. Komisija razmišlja tudi o priporočilih državam članicam glede sprejetja podobne zakonodaje v povezavi s čezmejnimi postopki.
Poslanci v osnutku poročila, ki sta ga pripravila parlamentarna odbora za državljanske svoboščine in za pravne zadeve, pozivajo Evropsko komisijo, naj predlaga sveženj zakonodajnih in nezakonodajnih ukrepov proti strateškim tožbam.
Predlagajo tudi sprejem direktive EU, ki bi določala minimalne standarde za zaščito žrtev, ter ločena pravila o zgodnjem zavračanju tožb in sankcijah za tožnike, ki tožbe zlorabljajo. Med ključnimi zahtevami so tudi preprečevanje izbiranja najugodnejšega sodišča za vložitev tožbe ter omejevanje možnosti izbire najugodnejše države za vložitev tožbe zaradi obrekovanja, pa tudi pravna pomoč in psihološka podpora žrtvam in njihovim družinam.
Parlament bo o predlaganih ukrepih glasoval v četrtek.
Zadnje novice
-
V ospredju vladnega obiska Gorenjske predvsem protipoplavni ukrepi in infrastrukturni projekti (dopolnjeno) (zbirno)
10.2.2026 -
V ospredju vladnega obiska Gorenjske predvsem protipoplavni ukrepi in infrastrukturni projekti (zbirno)
10.2.2026 -
Ustavno sodišče iz odločanja o noveli zakona o RTVS izločilo Accetta
10.2.2026 -
V javni obravnavi predlog novele o izvajanju naložb v sanacijo in obnovo gozdov
10.2.2026 -
Prvemu sistemskemu zakonu o zdravstveni negi in babištvu se obeta podpora (dopolnjeno)
10.2.2026 -
Evropski parlament potrdil ukrepe za zaostritev migracijske politike
10.2.2026 -
Evropski parlament potrdil nove ukrepe za podporo vinskemu sektorju
10.2.2026 -
Delavska svetovalnica opozarja na anomalije pokojninske reforme glede delovnih invalidov (dopolnjeno)
10.2.2026 -
Evroposlanci potrdili varovalko za zaščito kmetov v okviru sporazuma z Mercosurjem
10.2.2026 -
Vlada sprejela uredbo za učinkovitejše razporejanje v CZ in strategijo za odpornost kritičnih subjektov
10.2.2026 -
Evropski parlament potrdil cilj 90-odstotnega zmanjšanja emisij v EU do leta 2040
10.2.2026 -
Zakonska določila glede sistema proizvajalčeve razširjene odgovornosti v večini skladna z ustavo
10.2.2026