STA novice / Evropska komisija zadovoljna s sanacijo v Lovrencu na Dravskem polju
ponedeljek, 14.2.2022
Ljubljana, 14. februarja (STA) - Evropska komisija je sanacijo gramozne jame v Lovrencu na Dravskem polju potrdila kot uspešno rešeno, so danes sporočili z ministrstva za okolje in prostor. Od tam je bilo odstranjenih 67.075 ton odpadkov, predvsem izrabljenih gum.
"Slovenija je v zvezi z izvrševanjem sodbe Sodišča EU v zadevi C-153/16 ves čas sodelovala s komisijo in jo redno obveščala o poteku sanacije. V zadnjih letih je bilo vloženo veliko truda, finančnih sredstev in iskanja rešitev," so v današnjem sporočilu za javnost zapisali na okoljskem ministrstvu.
Evropska komisija je 1. oktobra 2012 odprla postopek kršitve zaradi skladiščenja velike količine izrabljenih gum v gramozni jami na ozemlju občine Lovrenc na Dravskem polju in s tem kršenja evropske direktive o odpadkih ter direktive o odlaganju odpadkov na odlagališčih.
Minister Andrej Vizjak je na zaključni čistilni akciji izrabljenih gum septembra lani izrazil zadovoljstvo, da se sanacija gramozne jame pri Lovrencu na Dravskem polju zaključuje. Izrazil je upanje, da se takšno nedopustno in brezbrižno ravnanje z odpadki ne bo več dogajalo.
Ob tem je minister spomnil, da z novim zakonom o varstvu okolja še dodatno zaostrujejo pravila na področju ravnanja z odpadki. "Z odpadki, požari in ostanki odpadne embalaže v skladiščih izvajalcev javnih služb imamo v Sloveniji izredno slabe izkušnje. S tem zakonom bomo temu naredili konec," je zagotovil po današnjih navedbah ministrstva.
Izvajalec izvršbe po drugi osebi je iz gramoznice v Lovrencu na Dravskem polju odstranil vse odpadke, ki so na lokaciji ostali po predelavi odpadkov s strani družbe Albin Promotion.
Med leti 2013 in 2021 je bilo po navedbah ministrstva skupaj odstranjenih 63.118 ton izrabljenih gum, 1074 ton odpadne tehnične gume in 2882 ton odpadka po sortiranju komunalnih odpadkov.
"Zadnja faza sanacije (rekultivacija gramozne jame) bo izvedena s strani Občine Kidričevo kot lastnice zemljišča. Gramozna jama bo sanirana z vnosom čistega zemeljskega izkopa, ki je nastal ob gradnji obvoznice v neposredni bližini saniranega območja," so še dodali na ministrstvu.
Zadnje novice
-
Vlada z novelo v širitev dostopa do registra lastnikov
6.7.2026 -
Vlada sprejela predlog novele zakona o gospodarskih družbah
6.7.2026 -
Vlada z zakonskim predlogom v ukinitev uradniškega sveta
6.7.2026 -
Drenik Bavdek na seji sveta varuhinje za človekove pravice poudarila pomen strokovnega dialoga
6.7.2026 -
Objavljen poziv za člane nadzornega sveta SID banke
6.7.2026 -
Ministra Zupančič in Lep Šimenko v Celovcu o reformi dvojezičnega sodstva
6.7.2026 -
Uvodna vrednost nacionalnega demografskega sklada ocenjena na skoraj 17 milijard evrov
6.7.2026 -
Ministrstvo znova spreminja sestavo svetov javnih izobraževalnih zavodov
6.7.2026 -
Nevladniki: Teme preklicanega razpisa za raziskave v kmetijstvu niso bile aktivistične ali ideološke
6.7.2026 -
Cigler Kralj na srečanju MED9: Odločitev mladih za življenje na podeželju odvisna od življenjskih pogojev
6.7.2026 -
KPK pri Stevanovićevi objavi ni ugotovila kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije
6.7.2026 -
Sodišče imenovalo odbor za pripravo mnenja o bančnih izbrisih
6.7.2026