STA novice / Upokojenci bodo lahko brez izgube pravic delali več
torek, 22.2.2022
Ljubljana, 22. februarja (STA) - Poslanke in poslanci so danes z 53 glasovi za in sedmimi proti podprli zakon o interventnih ukrepih za podporo trga dela, ki omogoča povečan obseg občasnega in začasnega dela upokojencev. Zakon naslavlja problematiko pomanjkanja delovne sile zaradi številnih bolniških odsotnosti in karanten v času covida-19, velja pa do konca leta.
Zakon veljavno ureditev spreminja z izjemo v obliki povečanja mesečnega in letnega dovoljenega obsega opravljenega začasnega in občasnega dela upokojencev. Obseg začasnega in občasnega dela z največ 60 ur na koledarski mesec zvišuje na 90 ur mesečno. Upokojenec lahko po novem dela opravlja tudi 120 ur mesečno, a največkrat trikrat letno.
Medtem ko zakon o urejanju trg dela določa, da se pri delodajalcu, ki zaposluje več kot 2000 delavcev, lahko opravi največ 3750 ur začasnega in občasnega dela upokojencev, interventni zakon uvaja novo kategorijo, po kateri se pri delodajalcu, ki zaposluje več kot 4000 delavcev, lahko opravi največ 7500 ur začasnega ali občasnega dela.
Kot omenjeno, bo interventna ureditev veljala do konca letošnjega leta, možnosti podaljšanja pa ni. Pristojno ministrstvo bo sicer novi začasni zakonski ureditvi prilagodilo tudi odredbo o višini urne postavke in višini dohodka za opravljeno začasno in občasno delo upokojencev. Višina dohodka za opravljanje tega dela v seštevku koledarskega leta se bo z odredbo zvišala premosorazmerno z zvišanjem fonda dovoljenih ur dela po interventnem zakonu.
Zadnje novice
-
V končnici mandata več pripravljenosti na politični dogovor glede kadrovskih vprašanj (ozadje)
25.1.2026 -
Prihodnji teden na sodiščih: Začetek novega sojenja Pilingerjevemu pomagaču, narok v tožbi zoper kočevsko občino (ozadje)
25.1.2026 -
Prihodnji teden v parlamentu: Na obsežnem dnevnem redu zadnje redne seje tudi paket zakonov o funkcionarjih (ozadje)
25.1.2026 -
Še nekaj dni za uveljavljanje olajšave za otroke
25.1.2026 -
Aktivna politika zaposlovanja tudi do 2030 usmerjena k najbolj ranljivim
24.1.2026 -
Von der Leyen nakazala na možnost začasne uporabe sporazuma z Mercosurjem (dopolnjeno)
23.1.2026 -
Predlogu novele za hitrejše oblikovanje odbora glede bančnih izbrisov zelena luč odbora DZ
23.1.2026 -
Policija doslej razglasila dve varnostno tvegani območji (dopolnjeno)
23.1.2026 -
Odbor DZ s soglasjem k pomoči energetsko intenzivnim podjetjem
23.1.2026 -
NSi s peticijo za znižanje DDV na osnovna živila
23.1.2026 -
Gradbinec na drugem tiru Yapi Merkezi od države terja 330 milijonov evrov, ministrstvo zavrača "izsiljevanje"
23.1.2026 -
Spirit lani z več kot 48 milijonov evrov podprl 380 projektov
23.1.2026