STA novice / Ministri EU dosegli dogovor o mehanizmu za ogljično prilagoditev na mejah
torek, 15.3.2022
Bruselj, 15. marca (STA) - Finančni ministri držav članic EU so dosegli načelni dogovor o obdavčitvi določenega blaga, pri katerega proizvodnji v drugih državah izven EU prihaja do izpustov podnebju škodljivih plinov. Velika večina je podprla predlog, ki ga je Evropska komisija predstavila lani poleti. Zdaj bodo stekla pogajanja z Evropskim parlamentom.
V skladu s tako imenovanim mehanizmom za ogljično prilagoditev na mejah (CBAM) bi morali proizvajalci zunaj EU plačevati za to, da lahko v uniji prodajajo blago, pri katerega proizvodnji prihaja do izpustov ogljikovega dioksida. Cilj tega mehanizma je zavarovati evropsko industrijo pred tekmeci, za katere ne veljajo enako stroga okoljska pravila.
Sprva naj bi mehanizem veljal za cement, železo in jeklo, aluminij, gnojila in elektriko. Načrtovano je, da bo uredba uveljavljena leta 2026.
Francoski minister za finance Bruno Le Maire je dogovor označil za zmago evropske podnebne politike. "Mehanizem nam bo dal orodje za pospešitev dekarbonizacije naše industrije, hkrati pa jo bo zaščitil pred podjetji iz držav z manj ambicioznimi podnebnimi cilji," je njegove besede povzelo francosko predsedstvo Svetu EU. Hkrati je minister prepričan, da bo CBAM tudi spodbudil druge države, da bodo izboljšale trajnostno naravnanost in zmanjšale izpuste.
"Ohraniti moramo konkurenčnost našega gospodarstva v Evropi, a hkrati povečati naša prizadevanja za zaščito podnebja," pa je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa ob robu srečanja v Bruslju dejal nemški finančni minister Christian Lindner. Zato je prav, da obstaja mehanizem za prilagoditev na mejah, ki preprečuje selitev ustvarjanja vrednosti v druge regije z manj ambicioznimi cilji varstva podnebja.
Uveljavitev predlaganih pravil bi morala voditi do primerljivih stroškov za uvoženo blago in izdelke, proizvedene v EU. Zaradi sistema trgovanja z izpusti morajo namreč proizvajalci v EU že plačevati za izpuste podnebju škodljivih plinov, kot je ogljikov dioksid. Preden bodo lahko CBAM uveljavili, pa se bodo morale države EU še dogovoriti o načrtovani reformi trgovanja z emisijskimi kuponi.
CBAM je del paketa Evropske komisije Pripravljeni na 55. Ta paket zakonodaje bi moral državam EU pomagati zmanjšati izpuste ogljikovega dioksida za 55 odstotkov do leta 2030 v primerjavi z ravnmi iz leta 1990 ter postati ogljično nevtralne do leta 2050.
Zadnje novice
-
Pobudniki izid referenduma o parkirnem odloku kljub neuspehu razumejo kot nezaupnico Jankoviću (zbirno)
12.7.2026 -
Ljubljanski referendum o parkirnem odloku zaradi prenizke udeležbe ni uspel (daljše)
12.7.2026 -
Med počitnicami na sodiščih tudi naroki za smrt moškega na Pohorju in uboj svaka na Bojancih (ozadje)
12.7.2026 -
Prihodnji teden v parlamentu: Pred počitnicami predvidoma še ena seja (ozadje)
12.7.2026 -
Poslanci kmalu na oddih po nove moči za jesenska politična preigravanja (I) (ozadje)
11.7.2026 -
Resnica predlaga uvedbo zdravstvenega bona za vse brez osebnega zdravnika (dopolnjeno)
10.7.2026 -
Pri imenovanju Fajon za predstavnico EU za Sahel se zapleta (dopolnjeno)
10.7.2026 -
ZZZS: Reorganizacija dela ambulant ne sme zmanjšati dostopnosti do osebnega zdravnika
10.7.2026 -
Volitve v ožje dele občin po pravilih iz leta 2024
10.7.2026 -
Finančni ministri v Bruslju o paketu ukrepov za integracijo in nadzor trga kapitala v EU
10.7.2026 -
Vlada z novelo predlaga ohranitev poklicne mature iz štirih predmetov
10.7.2026 -
Evropska komisija s pozitivno oceno seznama pomembnejših TV-prenosov
10.7.2026