STA novice / EU in ZDA z novim dogovorom glede izmenjave podatkov
petek, 25.3.2022
Bruselj, 25. marca (STA) - ZDA in EU sta dosegli nov dogovor o čezatlantski izmenjavi osebnih podatkov, ki bo nadomestil prejšnja sporazuma, je danes dejal ameriški predsednik Joe Biden. Sodišče EU je omenjena sporazuma o izmenjavi podatkov pred leti razveljavilo zaradi varnostnih pomislekov glede dostopa do osebnih podatkov Evropejcev v ZDA.
To bo že tretji poskus ureditve vprašanja izmenjave podatkov med EU in ZDA in bo nasledil prejšnja dva sporazuma - t. i. ščit zasebnosti in varen pristan. Oba sta bila razveljavljena po uspešnih tožbah evropskih aktivistov, ki so trdili, da zakoni ZDA kršijo temeljne pravice državljanov EU.
Dogovor "poudarja našo skupno zavezanost zasebnosti, varstvu podatkov in pravni državi", je dejal Biden na današnji skupni novinarski konferenci s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen v Bruslju, kjer se je v četrtek kot gost udeležil vrha EU.
Po Bidnovih besedah bo novi sporazum, o katerem sta se strani načeloma dogovorili, omogočil Evropski komisiji, da "še enkrat odobri" obsežne pretoke podatkov in okrepi gospodarske odnose med ZDA in EU.
Von der Leynova pa je pozdravila "še en korak pri okrepitvi našega partnerstva", ki bo omogočil "predvidljive in zaupanja vredne pretoke podatkov", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po navedbah velikih tehnoloških podjetij bo dogovor "obnovil pravno varnost za podjetja in močnejše zaščitne ukrepe za uporabnike". Iz Software Alliance, ki lobira za velika podjetja za shranjevanje podatkov v oblaku, pa so obe strani pozvali, naj "hitro zaključita pogajanja".
Avstrijski borec za varovanje osebnih podatkov Max Schrems pa je danes zavrnil "politično napoved" Bidna in von der Leynove, ki da najverjetneje ne bo uspela na sodišču. Če besedilo "ne bo skladno s pravom EU, ga bomo verjetno mi ali druga skupina izpodbijali", je opozoril.
Sodišče EU je na pobudo Schremsa oktobra 2015 najprej razveljavilo dogovor o varnem pristanu, t. i. Safe Harbour, na osnovi katerega je pred tem 15 let potekala izmenjava osebnih podatkov med EU in ZDA. Junija 2020 je nato sodišče razveljavilo še naslednika omenjenega dogovora, ščit zasebnosti oziroma t. i. Privacy Shield.
Odločitvi Sodišča EU sta v veliki meri odstranili pravno podlago za komercialni prenos podatkov v ZDA. Sodišče je namreč presodilo, da stopnja varstva podatkov v ZDA ni primerljiva s stanjem v EU.
Zadnje novice
-
Sindikati nasprotujejo predlogu novele zakona o čezmejnem izvajanju storitev
20.2.2026 -
SDS in NSi za ustavno presojo prispevka za dolgotrajno oskrbo za upokojence in popoldanske s. p.
19.2.2026 -
Logaj napovedal ustanovitev komisije za nadaljnjo pripravo smernic za potrjevanje učnih gradiv
19.2.2026 -
Ob redni še pobuda za dodatno, izredno uskladitev pokojnin (dopolnjeno)
19.2.2026 -
Devet članic EU Bruselj pozvalo k preučitvi možnosti za uresničitev pobude My Voice, My Choice
19.2.2026 -
Objavljena pobuda za pripravo DPN za železniško povezavo Brnik-Ljubljana
19.2.2026 -
Informacijski pooblaščenec pri upravljavcih osebnih podatkov ugotovil pomanjkljivosti
19.2.2026 -
Začenja se volilna kampanja za volitve v DZ
19.2.2026 -
Katarina Bervar Sternad - prva ženska na položaju predsednice KPK (biografija)
18.2.2026 -
Koalicija s predlogom za podaljšanje sklepanja pogodb za nenujne reševalne prevoze z zasebniki
18.2.2026 -
DZ sprejel zakon o skladu za financiranje zdravljenja redkih bolezni (dopolnjeno)
18.2.2026 -
Pomurski poslanci s predlogom za boljšo regulacijo naprav, ki obremenjujejo okolje
18.2.2026