STA novice / V sredo na pobudo Inštituta 8. marec začetek zbiranja podpisov v podporo predlogu zakona proti škodljivim ukrepom oblasti
torek, 29.3.2022
Ljubljana, 29. marca (STA) - V sredo bo začel teči 60-dnevni rok za zbiranje podpisov volivcev v podporo predlogu zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, kot ga predlaga Inštitut 8. marec. Za vložitev predloga novele in začetek zakonodajnega postopka je potrebnih 5000 podpisov, rok se izteče 28. maja.
V Inštitutu 8. marec so ob vložitvi pobude pojasnili, da želijo odpraviti ukrepe oblasti, ki so bili v veliki meri sprejeti po hitrih postopkih in brez upoštevanja mnenja strokovnjakov, povečevali pa so neenakost in vpliv politike ter uničevali temelje pravne države.
"Ljudi smo pozvali, da nam pošljejo svoje predloge, in jih združili z našimi ter pripravili svoj predlog zakona, s katerimi želimo odpraviti nekatere najhujše zakonske spremembe, ki so bile sprejete v mandatu te vlade," je takrat izpostavila direktorica inštituta Nika Kovač.
Odpraviti želijo spremembe, ki so bile narejene na različnih področjih, pri čemer so navedli področje sestave svetov izobraževalnih zavodov, kadrovanje v policiji, izključevanje nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo z okoljem, iz postopkov obravnave okoljske problematike, zagotovitev pravne podlage za Uber, povečan vpliv odločanja ministra za kulturo na področju kulturnih programskih in projektnih razpisov ter posege v neodvisnost državnih tožilcev in tožilk.
Prostovoljci Inštituta 8. marca bodo podpise zbirali pred številnimi upravnimi enotami po celi Sloveniji, je napovedala Kovačeva. "Organizacija kampanje je pogosto naporna, pogosto imamo občutek, da stvari potekajo prepočasi. Potrebujemo vas, da se nam pridružite. Potrebujemo vas, da skupaj drug drugemu dokažemo, da nismo sami," je zapisala.
Na Facebook strani inštituta pa so zainteresirane med drugim pozvali, naj poleg oddaje svojega podpisa k temu povabijo tudi prijatelje in družino ter dobijo vsaj pet podpisov.
Zadnje novice
-
Med počitnicami na sodiščih tudi naroki za smrt moškega na Pohorju in uboj svaka na Bojancih (ozadje)
12.7.2026 -
Prihodnji teden v parlamentu: Pred počitnicami predvidoma še ena seja (ozadje)
12.7.2026 -
Poslanci kmalu na oddih po nove moči za jesenska politična preigravanja (I) (ozadje)
11.7.2026 -
Resnica predlaga uvedbo zdravstvenega bona za vse brez osebnega zdravnika (dopolnjeno)
10.7.2026 -
Pri imenovanju Fajon za predstavnico EU za Sahel se zapleta (dopolnjeno)
10.7.2026 -
ZZZS: Reorganizacija dela ambulant ne sme zmanjšati dostopnosti do osebnega zdravnika
10.7.2026 -
Volitve v ožje dele občin po pravilih iz leta 2024
10.7.2026 -
Finančni ministri v Bruslju o paketu ukrepov za integracijo in nadzor trga kapitala v EU
10.7.2026 -
Vlada z novelo predlaga ohranitev poklicne mature iz štirih predmetov
10.7.2026 -
Evropska komisija s pozitivno oceno seznama pomembnejših TV-prenosov
10.7.2026 -
Opozicija se bo po ponovni zavrnitvi dnevnega reda seje obrnila na ustavno sodišče
10.7.2026 -
Matoz razrešil načelnike sedmih upravnih enot (dopolnjeno)
10.7.2026