STA novice / Vlada povečala premoženje sklada za podnebne spremembe (dopolnjeno)
četrtek, 7.4.2022
Ljubljana, 07. aprila (STA) - Vlada je na današnji seji zagotovila dodatna sredstva skladu za podnebne spremembe. S tem bo mogoče ponovno objaviti nekatere razpise za naložbe v energetsko učinkovitost, ki so bili zaradi porabe sredstev že zaprti, je povedal minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.
V podnebni sklad, iz katerega se financirajo številni ukrepi za zmanjševanje izpustov ogljikovega dioksida, trajnostno mobilnost, obnovljive vire in podobno, se na leto steče približno 170 milijonov evrov, nekaj presežka je v njem še iz preteklih let. Skupna ocena prilivov in prenosov neporabljenih sredstev iz preteklih let je za obdobje od 2021 do 2023 ocenjena na 525,2 milijona evrov, je vlada pojasnila v sporočilu za javnost po današnji seji.
"Dodatna sredstva smo namenili za tiste ukrepe, kjer se je v zadnjem obdobju izkazalo, da moramo sredstva za spodbude povečati," je na novinarski konferenci po seji vlade povedal Vizjak.
Z danes sprejetimi spremembami odloka o programu porabe sredstev sklada za podnebne spremembe v obdobju 2021-2023 se tako namenja dodatnih 15 milijonov evrov za naložbe fizičnih oseb v fotovoltaične elektrarne. Sredstva za te namene iz aktualnega obsega so namreč že pošla, je pojasnil minister.
Dodatnih 28 milijonov evrov se namenja tudi za namestitev toplotnih črpalk oz. kotlov na biomaso pri gospodinjstvih in socialno najbolj ranljivih prebivalcih. S tem bo mogoče ponovno odpreti javni poziv za toplotne črpalke in kotle na biomaso, ki je bil zaprt, ker so sredstva pošla. "Letos smo na tem razpisu tudi zaradi energetske krize opazili drastičnem porast zanimanja," je dejal Vizjak.
Slovenske železnice bodo iz sklada letos in prihodnje leto prejele dodatnih 53 milijonov evrov - za nadgradnjo železniških prog 23 milijonov evrov, za nakup novih vlakov pa 30 milijonov evrov, je nadaljeval.
Za pet milijonov evrov se bodo lahko iz sklada povečale subvencije za investicije v prehod v nizkoogljično, krožno in energetsko odporno gospodarstvo ter za sedem milijonov evrov subvencije za gradnjo skoraj ničenergijskih hiš.
V sporočilu za javnost je vlada med novimi upravičenimi ukrepi izpostavila še strokovne podlage za verigo hidroelektrarn na srednji Savi ter projekt Life IP Restart, katerega cilj je izboljšanje stopnje recikliranja nenevarnih gradbenih odpadkov in odpadkov iz rušenja objektov.
"Odlok sledi trendom v letošnjem letu in bo omogočil objavo dodatnih pozivov ter hkrati odgovarja na aktualne razmere na energetskih trgih," je bil zadovoljen Vizjak. Kot je dodal, se s spremembami odloka program porabe sredstev sklada za podnebne spremembe tudi usklajuje s pred kratkim sprejetimi energetskimi vavčerji za ranljiva gospodinjstva in posameznike v skupni višini 106 milijonov evrov.
Vlada je spomnila še, da se bo zaradi sprejetja zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov omogočilo črpanje sredstev sklada za podnebne spremembe po tem zakonu v višini 106,8 milijona evrov. Iz sklada bodo zagotovljena sredstva za izplačilo enkratnega dodatka za odpravo posledic energetske revščine.
Zadnje novice
-
Na seji SNAV z izvoljenimi strankami o energetski varnosti in tujih vplivih na volitve (dopolnjeno)
24.3.2026 -
DVK zavrača navedbe o številnih nepravilnostih (dopolnjeno)
24.3.2026 -
Europol odprl nov center za boj proti tihotapcem migrantov
24.3.2026 -
MNZ: Ob nesporočeni smrti v tujini lahko oseba ostane vpisana v volilni imenik
24.3.2026 -
Na seji SNAV z izvoljenimi strankami o energetski varnosti in tujih vplivih na volitve
24.3.2026 -
Bruselj: Višje cene dizla za tujce na Slovaškem v nasprotju s pravom EU
24.3.2026 -
Petrol zanika namerno oviranje dostave goriva na bencinske servise (dopolnjeno)
24.3.2026 -
V Svobodi SDS očitajo poskuse spodkopavanja zaupanja v demokratične procese
24.3.2026 -
ZZZS določil sedem režimov gibanja med bolniško odsotnostjo
24.3.2026 -
Janša: Na volitvah številne nepravilnosti, rezultat predčasnega glasovanja neverodostojen (dopolnjeno)
24.3.2026 -
Vlada začasno omilila pravila za voznike cistern z gorivom
24.3.2026 -
Vrhovno sodišče zavrnilo tožbo glede referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja (dopolnjeno)
24.3.2026