STA novice / Nacionalni svet za spremembo volilnega sistema predsedniku Pahorju predstavil rešitve
sreda, 13.4.2022
Ljubljana, 13. aprila (STA) - Predsednik republike Borut Pahor je sprejel predstavnike Nacionalnega sveta za demokratično spremembo volilnega sistema. Pahorju so predstavili ključne razloge za nujne spremembe obstoječega volilnega sistema in predlog novega zakona o volitvah v DZ, ki so ga pripravili v svetu in temelji na kombiniranem volilnem sistemu.
V svetu so izrazili prepričanje, da bi lahko predlagane spremembe bistveno prispevale k dvigu zaupanja v politiko in njene institucije, k višji volilni udeležbi, kakovostnejšemu državnemu zboru in vladi ter večji legitimnosti njunih odločitev. Predsednika so seznanili tudi z mnenji in stališči parlamentarnih političnih strank in civilne družbe, ki so jih zbrali v dosedanjih stikih in pogovorih z njimi, so zapisali v uradu predsednika.
Pahor je ob tem spomnil na številne aktivnosti, ki jih je kot predsednik republike v svojem mandatu vodil s predstavniki parlamentarnih političnih strank, da bi izboljšali veljavni volilni sistem. Sogovorniki so se strinjali, da bo za uveljavitev predlaganih sprememb pomembna tako široka podpora ljudi kot sodelovanje z vsemi ključnimi političnimi odločevalci.
Gostje so sprejeli predsednikov predlog, da bo v času do sredine julija ali najpozneje v septembru v predsedniški palači sklical posvet o prenovi volilnega sistema. Na posvet bodo vabljeni predstavniki Nacionalnega sveta za demokratično spremembo volilnega sistema in parlamentarnih političnih strank, da bi soočili mnenja o predlaganih spremembah.
V imenu civilnodružbenih organizacij, ki so ustanovile svet, so na pogovoru sodelovali Ciril Ribičič, Ivan Svetlik, Rado Bohinc, Tone Peršak, Miroslav Marc in Emil Milan Pintar. Srečanje predstavlja nadaljevanje dialoga predsednika s predstavniki Sinteze - Koalicije civilne družbe za prenovo kot pobudnice ustanovitve sveta.
Ob koncu srečanja je Ribičič predsedniku predstavil novo knjigo Volitve v slepi ulici - 62 vprašanj in odgovorov o ustavni reformi, ki odgovarja na vrsto vprašanj o kombiniranem volilnem sistemu kot poti prenove sedanjega volilnega sistema v Sloveniji.
Zadnje novice
-
Stevanović stopil v stik s predsednikom ruskega parlamenta (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Stevanović stopil v stik s predsednikom ruskega parlamenta (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Naftni derivati s torkom občutno cenejši (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Zagovornik za dodatno informiranje svojcev o finančnih vidikih namestitev v socialnovarstvene zavode
10.8.2026 -
Za nove poslovne modele v lesni industriji 13 milijonov evrov sredstev EU
10.8.2026 -
Ponovna javna objava predloga državnega prostorskega načrta za gorenjsko železnico
10.8.2026 -
Dnevnik: Oprostilna sodba v zadevi nastavljene bombe na vrata Vegrada pravnomočna
10.8.2026 -
Letos menjave še najmanj na čelu 13 diplomatskih predstavništev Slovenije v tujini
9.8.2026 -
Lani skok kršitev pravice do dopusta, letos trend bolj optimističen (I) (tema)
9.8.2026 -
Pravica do odklopa pogosto pravica le na papirju? (II) (tema)
9.8.2026 -
EU kritična do Mete in TikToka zaradi dezinformacij med migracijsko krizo v Ceuti
8.8.2026 -
V KS 90 kritični do predlaganih sprememb zakona o tujcih
8.8.2026