STA novice / Bruselj v postopno opuščanje zaradi pandemije uvedenih pravil za državne pomoči
četrtek, 12.5.2022
Bruselj, 12. maja (STA) - Evropska komisija bo postopoma opustila začasna pravila glede državnih pomoči, ki so bila marca 2020 uvedena zaradi pandemije covida-19. V Bruslju zagotavljajo, da se obstoječi načrt za postopno opuščanje tudi po izteku pravil konec junija ne bo spremenil. Kot glavni razlog za opustitev navajajo izboljšanje gospodarskih razmer.
Začasni okvir za državno pomoč zaradi izbruha koronavirusa je bil sprejet 19. marca 2020. Z več spremembami so pozneje omogočili povečanje možnosti za javno podporo raziskavam, preskušanju in proizvodnji izdelkov, pomembnih za boj proti izbruhu koronavirusa, zaščiti delovnih mest ter nadaljnji podpori gospodarstvu. Z nadaljnjimi spremembami je EU na ta način dodatno podprla mikro, mala in zagonska podjetja ter spodbudila zasebne naložbe.
Začasni okvir je bil nazadnje spremenjen 18. novembra lani in podaljšan do 30. junija letos, ko se bo torej tudi iztekel. Tedaj je komisija uvedla dva nova ukrepa za oblikovanje neposrednih spodbud za v prihodnost usmerjene ukrepe za zasebne naložbe in podporo plačilni sposobnosti za dodatno omejeno obdobje.
Obstoječi načrt za postopno opuščanje in prehod se kljub ukinitvi začasnega okvira ne bo spremenil. V tem načrtu ostaja tudi možnost, da države zagotovijo posebne ukrepe za podporo naložbam do konca letošnjega leta, ukrepe za podporo plačilni sposobnosti pa do konca prihodnjega leta.
Glede teh dveh ukrepov je evropska komisarka za varstvo konkurence Margrethe Vestager pojasnila, da sta zelo pomembna za zagon gospodarstva in privabljanje zasebnih naložb za hitrejše, okolju prijaznejše in bolj digitalno okrevanje, zato morata državam članicam ostati na voljo dlje kot drugi ukrepi.
"Izboljšanje gospodarskih razmer zaradi sprostitve omejitev je glavni razlog za odločitev, da se začasni okvir za državno pomoč zaradi izbruha koronavirusa ne podaljša," je še poudarila komisarka Vestager.
Komisija je doslej odobrila 950 nacionalnih ukrepov državne pomoči, ki po ocenah Bruslja znašajo 3200 milijard evrov. Dejansko je bilo porabljenih približno 730 milijard evrov, so navedli na Evropski komisiji.
Zadnje novice
-
Katarina Bervar Sternad - prva ženska na položaju predsednice KPK (biografija)
18.2.2026 -
Koalicija s predlogom za podaljšanje sklepanja pogodb za nenujne reševalne prevoze z zasebniki
18.2.2026 -
DZ sprejel zakon o skladu za financiranje zdravljenja redkih bolezni (dopolnjeno)
18.2.2026 -
Pomurski poslanci s predlogom za boljšo regulacijo naprav, ki obremenjujejo okolje
18.2.2026 -
Nova predsednica sveta Agencije za energijo bo Maja Guštin
18.2.2026 -
Po incidentih novela za večjo varnost na železnicah
18.2.2026 -
DZ sprejel novi zakon o vinu
18.2.2026 -
Z novelo boljša zaščita pravic potnikov v železniškem prometu
18.2.2026 -
DZ zvišal starostno mejo za uporabo lahkih motornih vozil z 12 na 15 let
18.2.2026 -
Katarina Bervar Sternad bo mandat na mestu predsednice KPK prevzela 1. aprila (dopolnjeno)
18.2.2026 -
V veljavi zakon za pomoč energetsko intenzivnim podjetjem
18.2.2026 -
Vlada v Posavje s sklepom o pripravi DPN za umestitev Jek 2 (zbirno)
17.2.2026