STA novice / Sodišče EU razveljavilo kazen za Qualcomm zaradi posla z Applom
sreda, 15.6.2022
Bruselj, 15. junija (STA) - Sodišče EU je danes razveljavilo skoraj milijardo evrov visoko kazen, ki jo je Evropska komisija leta 2018 naložila proizvajalcu čipov Qualcomm zaradi plačila ameriškemu tehnološkemu velikanu Applu, da pri proizvodnji iPhonov in iPadov ekskluzivno uporablja njegove proizvode.
Komisija je preiskavo začela leta 2015, osredotočila pa jo je na obdobje med letoma 2011 in 2016. Qualcomm je v tem obdobju po teh ugotovitvah Applu plačal več milijard dolarjev, da ta ne bi kupoval pri tekmecih. Pristojna evropska komisarka Margrethe Vestager je takrat dejala, da je Qualcomm s tem, ko je leta 2011 dosegel dogovor z Applom, zlorabil prevlado na trgu in nepravično izločil konkurenčna podjetja, kot je Intel, pri čemer je prav tako možnost izbire onemogočil potrošnikom.
Leta 2018 je zato Evropska komisija Qualcommu naložila plačilo 997 milijonov evrov kazni. A, kot je danes sporočilo Sodišče EU, je v postopku prišlo do več nepravilnosti, poleg tega komisija pri obravnavi primera ni upoštevala vseh relevantnih dejavnikov, je poročala francoska tiskovna agencija AFP. Sodišče je zato kazen razglasilo za nično.
Sodba sodišča s sedežem v Luxembourgu še ni pravnomočna in Evropska komisija se lahko še pritoži.
Zadnje novice
-
Ministrstvo opremilo 19 sodnih dvoran z avdio-video opremo
1.4.2026 -
Pri varuhinji človekovih pravic zbirajo predloge za možne kandidate za namestnika
31.3.2026 -
Skupščina ZZZS sprejela strateški razvojni program zavoda 2026-2030
31.3.2026 -
Janković napovedal pripravo predloga za posvetovalni referendum o sežigalnici (dopolnjeno)
31.3.2026 -
V vrstah šolnikov in založnikov zadovoljstvo ob širšem naboru gradiv v smernicah za potrjevanje učnih gradiv (tema)
31.3.2026 -
Dosedanji predsednik KPK Šumi predal posle novi predsednici Bervar Sternad
31.3.2026 -
Skupnost socialnih zavodov se ne strinja z ZZZS glede razvrščanja stanovalcev
31.3.2026 -
Pavšalne cene za dolgotrajno oskrbo v domovih bodo od 1. aprila prilagojene (dopolnjeno)
31.3.2026 -
Objavljen nov razpis za direktorja Umarja
31.3.2026 -
Z aprilom nov sistem avtovleke vozil do 3,5 tone na avtocestah
31.3.2026 -
Bruselj v uvedbo preiskave glede državne pomoči za izgradnjo novih jedrskih reaktorjev v Franciji
31.3.2026 -
Člani vlade v pripravo izhodišč za interventne ukrepe za krepitev odpornosti
31.3.2026