STA novice / Svet EU prižgal zeleno luč večji enakopravnosti spolov v upravah
ponedeljek, 17.10.2022
Bruselj, 17. oktobra (STA) - Svet EU je podprl predlog direktive, katere namen je zagotoviti bolj enakopravno zastopanost spolov v upravnih odborih evropskih podjetij. "Nova pravila bodo pomagala odstraniti ovire, s katerimi se na karierni poti pogosto srečujejo ženske," je prepričan češki namestnik premierja in minister za delo in socialne zadeve Marian Jurečka.
Če se bodo države članice odločile, da bodo nova pravila veljala tako za neizvršne kot izvršne direktorje, bo moral delež slabše zastopanega spola znašati 33 odstotkov. Cilj 40 odstotkov za neizvršne direktorje ter 33 odstotkov za neizvršne in izvršne direktorje bodo morala podjetja doseči do leta 2026.
Če tega ne bodo dosegla, bodo morala podjetja uvesti transparentne postopke za izbor in imenovanje članov upravnih odborov, s katerimi bodo odpravila neuravnoteženost. Predlog direktive vključuje tudi sorazmerne kazni za podjetja, ki ne bodo upoštevala pravil.
"Verjamem, da bi podjetjem zelo koristilo, če bi ženske na položajih odločanja uresničile svoj potencial. Pozitiven učinek ukrepov iz direktive se bo zagotovo občutil na ravni nacionalnih gospodarstev," je prepričan minister Češke, ki predseduje Svetu EU.
Po navedbah Sveta EU je bilo sicer v uniji v zadnjih desetih letih doseženega nekaj napredka na področju enakopravnosti spolov v upravnih odborih podjetij. Leta 2011 je v upravnih odborih sedelo 10,3 odstotka žensk, oktobra lani pa 30,6 odstotka. Upravne odbore jih je leta 2011 vodilo tri odstotke, lani pa 8,5.
Zadnje novice
-
Bruselj z opozorilom Španiji in Poljski zaradi znižanja DDV na gorivo
8.4.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo zahtevo Fidesa za oceno ustavnosti več členov zakona o zdravstveni dejavnosti (dopolnjeno)
8.4.2026 -
Ministrstvo: Ustavno sodišče v pretežnem delu potrdilo ustavnost omejitev pravice do zdravniške stavke
8.4.2026 -
Fides: Ustavno sodišče glede omejitve stavke v znatnem delu pritrdilo našim stališčem
8.4.2026 -
Reprezentativni sindikati in minister podpisali kolektivno pogodbo za obrambo
8.4.2026 -
Dogovor o prekinitvi ognja med ZDA in Iranom kljub nejasnostim prinesel olajšanje (zbirno)
8.4.2026 -
Deli zakona o zdravniški službi glede omejevanja stavke v neskladju z ustavo (dopolnjeno)
8.4.2026 -
Deli zakona o zdravniški službi glede omejevanja stavke v neskladju z ustavo
8.4.2026 -
Mesto predsednika MVK Demokratom, podpredsednika pa stranki Resni.ca (dopolnjeno)
8.4.2026 -
Skupščina skupnosti socialnih zavodov za interventne ukrepe v dolgotrajni oskrbi
8.4.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo zahtevo Fidesa za oceno ustavnosti več členov zakona o zdravstveni dejavnosti
8.4.2026 -
Mesto predsednika MVK Demokratom, podpredsednika pa stranki Resni.ca (dopolnjeno)
8.4.2026