STA novice / Vlada o gospodarskih temah
petek, 30.12.2022
Ljubljana, 30. decembra (STA) - Vlada je na današnji dopisni seji sprejela uredbi o intervenciji za dobrobit živali za leto 2023 in o pravilih pogojenosti. Podala je tudi soglasje k poslovnemu načrtu Agencije za radioaktivne odpadke za leti 2023 in 2024 ter sklenila pogodbo o izvajanju obvezne državne gospodarske javne službe za ravnanje z radioaktivnimi odpadki.
Uredba o intervenciji za dobrobit živali določa, da se bo prihodnje leto intervencija izvajala v štirih podintervencijah: za prašiče, govedo, drobnico in konje. Namenjena je podpori za izvajanje živalim prilagojenih načinov reje, in sicer rejcem, ki zagotavljajo višjo raven dobrobiti živali, čeprav zanje to z ekonomskega vidika pomeni strošek ali dodatno delo v primerjavi z rejci, ki živalim zagotavljajo zgolj minimalne standarde.
Uredba o pravilih pogojenosti določa pravila za zavezance pogojenosti - to so prosilci in prejemniki sredstev iz naslova shem neposrednih plačil in nekaterih intervencij razvoja podeželja - v obliki zahtev. V primeru neizpolnjevanja zahtev pogojenosti se zavezancem naloži upravna kazen v odstotku od plačil, do katerih so sicer upravičeni.
Vlada je tudi podala soglasje k poslovnemu načrtu Agencije za radioaktivne odpadke za leti 2023 in 2024, ki ga je sprejel upravni odbor agencije na korespondenčni seji 5. decembra letos. Agencija bo v okviru javne službe v prihodnjih dveh letih med drugim gradila odlagališče za vse nizko in srednje radioaktivne odpadke ter skrbela za radioaktivne odpadke, ki ne nastajajo v jedrskih objektih za proizvodnjo elektrike.
Ob tem je vlada z Agencijo za radioaktivne odpadke sklenila pogodbo o izvajanju obvezne državne gospodarske javne službe za ravnanje z radioaktivnimi odpadki. Na podlagi te pogodbe, ki velja od 1. januarja 2023 in za nedoločen čas, bosta ministrstvo, pristojno za odpadke, in zavod za financiranje omenjene javne službe vsako leto sklenila aneks k pogodbi o financiranju izvajanja javne službe, s katerim na podlagi dvoletnega poslovnega načrta zavoda za tekoče leto in glede na obseg nalog podpisnika določita višino potrebnih proračunskih sredstev.
Zadnje novice
-
Ukrajina in Moldavija naredili nov korak na poti v EU (dopolnjeno)
14.7.2026 -
Odbor DZ prikimal predlogu novele zakona o preprečevanju pranja denarja
14.7.2026 -
DZ bo ponovno odločal o obravnavi novele zakona o javnih uslužbencih po skrajšanem postopku
14.7.2026 -
Iz opozicije zaradi navedb o izobrazbi vnovični pozivi k odstopu Mijiča, Stevanović brez komentarja (dopolnjeno)
14.7.2026 -
V Bruslju podpisali sporazum o prostem gibanju med Gibraltarjem in Španijo
14.7.2026 -
Pri Kallas brez komentarja glede postopka imenovanja Fajon
14.7.2026 -
Bruselj s smernicami za trajnostni turizem v Naturi 2000
14.7.2026 -
Sindikati pričakujejo natančno časovnico usklajevanj v ESS glede demografskega sklada
14.7.2026 -
Ljubljanska občina v parkirni režim v soseskah do konca mandata ne bo posegala
14.7.2026 -
V pilotnem testiranju digitalnega evra bo sodelovala tudi NLB
14.7.2026 -
Spletna objava dopinških prekrškarjev združljiva s pravom EU
14.7.2026 -
Direkcija brez ponovitve razpisa za obnovo postaje Trbovlje
14.7.2026