STA novice / Bruselj in Google za prostovoljna pravila o umetni inteligenci
sreda, 24.5.2023
Bruselj, 24. maja (STA) - Bruselj in Google si želita prostovoljna pravila o umetni inteligenci, preden bo EU sprejela novo zakonodajo, ki bo urejala to hitro razvijajočo se tehnologijo, je dejal evropski komisar za industrijo Thierry Breton. Komisar se je danes v Bruslju sestal z generalnim izvršnim direktorjem družbe Google Sundarjem Pichaiem.
"Strinjali smo se, da si ne moremo privoščiti čakanja na začetek veljavnosti zakona o umetni inteligenci in da si bomo skupaj z vsemi razvijalci umetne inteligence prizadevali za uvedbo prostovoljnega pakta," je po pogovorih z generalnim direktorjem družbe Google Sundarjem Pichaiem v Bruslju Breton zapisal na Twitterju.
Breton pričakuje, da bo tehnologija spoštovala evropska pravila glede varstva podatkov, spletne varnosti in umetne inteligence.
"V Evropi se ne more izbirati. Vesel sem, da se Sundar Pichai tega zaveda in da je zavezan k spoštovanju vseh pravil EU," je zapisal.
Evropska komisija je aprila 2021 predlagala sploh prvi evropski pravni okvir za uporabo umetne inteligence, ki naj bi zavaroval varnost in pravice ljudi in podjetij ter obenem spodbudil naložbe v tehnološki razvoj in inovacije. Od pojava spletnega orodja ChatGPT, ki ga je ustvarilo ameriško podjetje OpenAI, je to vprašanje postalo še bolj aktualno.
Tudi v primeru, da bi bil zakon sprejet do konca letošnjega leta, se bo začel uporabljati "ne prej kot konec leta 2025", je ocenil Breton. Kot je dodal, želi k razpravi o prostovoljnih pravilih pritegniti "veliko število evropskih in neevropskih akterjev".
"Nekaj splošnih pravil že poznamo. Veliko stvari bi bilo mogoče izvesti, ne da bi bilo treba sprejeti zakon," je dejal, kot primer pa navedel zagotovitev, da slike, ki jih ustvari umetna inteligenca, vsebujejo oznake, da jih je ustvarila umetna inteligenca.
Odbora Evropskega parlamenta, pristojna za notranji trg in državljanske svoboščine, sta sredi maja potrdila osnutek pogajalskega izhodišča o aktu o umetni inteligenci. V njem je zapisano, da bi sisteme umetne inteligence nadzorovali ljudje, da bi bili varni, transparentni in okolju prijazni.
O osnutku stališča, ki sta ga potrdila odbora, bo Evropski parlament predvidoma glasoval na plenarnem zasedanju sredi junija. Nato bo lahko začel pogajanja s Svetom EU, ki je svoje pogajalsko izhodišče sprejel že decembra lani.
Zadnje novice
-
Od polnoči ob znižani trošarini nespremenjene cene bencina ter nekoliko višje cene dizla in kurilnega olja
15.6.2026 -
ZDA in Iran sklenila mirovni sporazum (zbirno)
15.6.2026 -
Objavljena navodila za uveljavljanje višje sile ob izrednih vremenskih dogodkih
15.6.2026 -
DZ sprejel spremembe zakona o lokalnih volitvah
15.6.2026 -
Iz opozicije ob Vrtovčevih napovedih svarila o grožnji vladavini prava (dopolnjeno)
15.6.2026 -
Zunanji ministri EU s sankcijami proti podpornikom ruske agresije na Ukrajino
15.6.2026 -
Evropski poslanci o rahljanju pravil pri označevanju rastlin s spremembami genoma (ozadje)
15.6.2026 -
Pri souporabi elektrike ob nepozornosti možni tudi stroški (tema)
15.6.2026 -
V poslanske klopi sedli Elena Zavadlav Ušaj in Ana Cajhen (dopolnjeno)
15.6.2026 -
Avstrija podaljšuje nadzor na meji s Slovenijo še za tri mesece
15.6.2026 -
Evropski poslanci ta teden o trgovinskem dogovoru z ZDA (ozadje)
14.6.2026 -
Prihodnji teden na sodiščih: Nadaljevanje sojenja nekdanjemu generalnemu direktorju policije Antonu Olaju (ozadje)
14.6.2026