STA novice / Odbor Sveta Evrope: Slovenija izboljšala ukrepe za boj proti pranju denarja
ponedeljek, 26.6.2023
Strasbourg, 26. junija (STA) - Slovenija je izboljšala ukrepe za boj proti pranju denarja, vendar pri izvajanju nekaterih priporočil ostajajo manjše pomanjkljivosti, kaže danes objavljeno poročilo strokovnega odbora Sveta Evrope. Kot ključni napredek so izpostavili okrepitev pooblastil finančne uprave za pridobivanje dodatnih informacij.
Strokovni odbor Sveta Evrope, ki se ukvarja s problematiko pranja denarja in financiranja terorizma (Moneyval), v poročilu med drugim ugotavlja, da je Slovenija okrepila pooblastila finančne uprave na področju zahtevkov za pridobivanje dodatnih podatkov v primeru lažne carinske deklaracije ali opustitve prijave.
Poleg tega je finančna uprava po novem pooblaščena, da od imetnikov gotovine, ki prečkajo mejo med Slovenijo in drugimi članicami EU, zahteva podatke, so izpostavili.
Slovenija je po ocenah odbora naredila tudi pomembne korake za krepitev ukrepov v sektorju ponudnikov storitev virtualnih sredstev (VASP), vključno z uskladitvijo definicije ponudnikov teh storitev z mednarodnimi standardi.
Od izdaje poročila za leto 2017 je Slovenija po navedbah odbora zagotovila popolno skladnost z 11 od 40 priporočil Projektne skupine za finančno ukrepanje (FATF). Manjše pomanjkljivosti ostajajo pri izvajanju 28 priporočil, kjer je Slovenija prejela oceno "v veliki meri skladno". Pri enem priporočilu ukrepanje ostaja delno skladno, neskladnega ukrepanja pa odbor ni ugotovil.
Moneyval je sklenil, da bo Slovenija ostala pod okrepljenim nadzorom ter mu bo o nadaljnjem napredku na področju problematike pranja denarja in financiranja terorizma poročala predvidoma decembra letos.
Zadnje novice
-
Stevanović stopil v stik s predsednikom ruskega parlamenta (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Stevanović stopil v stik s predsednikom ruskega parlamenta (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Naftni derivati s torkom občutno cenejši (dopolnjeno)
10.8.2026 -
Zagovornik za dodatno informiranje svojcev o finančnih vidikih namestitev v socialnovarstvene zavode
10.8.2026 -
Za nove poslovne modele v lesni industriji 13 milijonov evrov sredstev EU
10.8.2026 -
Ponovna javna objava predloga državnega prostorskega načrta za gorenjsko železnico
10.8.2026 -
Dnevnik: Oprostilna sodba v zadevi nastavljene bombe na vrata Vegrada pravnomočna
10.8.2026 -
Letos menjave še najmanj na čelu 13 diplomatskih predstavništev Slovenije v tujini
9.8.2026 -
Lani skok kršitev pravice do dopusta, letos trend bolj optimističen (I) (tema)
9.8.2026 -
Pravica do odklopa pogosto pravica le na papirju? (II) (tema)
9.8.2026 -
EU kritična do Mete in TikToka zaradi dezinformacij med migracijsko krizo v Ceuti
8.8.2026 -
V KS 90 kritični do predlaganih sprememb zakona o tujcih
8.8.2026