STA novice / Slovenija letos z menjavami na čelu 15 diplomatsko-konzularnih predstavništev
sreda, 2.8.2023
Ljubljana, 02. avgusta (STA) - Letos prihaja do sprememb na vrhu številnih veleposlaništev in konzulatov Slovenije v tujini, nove položaje bo zasedlo 15 diplomatov, so danes za STA sporočili z ministrstva za zunanje in evropske zadeve. Med drugim novi veleposlaniki odhajajo v Washington, Moskvo, Kijev, Vatikan in na stalno predstavništvo pri Natu.
Do menjav letos prihaja na veleposlaništvih Slovenije v Ankari, Brasilii, Bukarešti, Kijevu, Moskvi, Podgorici, Skopju, Teheranu, Tokiu, Vatikanu in Washingtonu, poleg tega pa tudi na stalnem predstavništvu Slovenije pri zvezi Nato, na generalnih konzulatih v Milanu in v Monoštru, ter na veleposlaništvu na Portugalskem s sedežem v Ljubljani, so potrdili na ministrstvu.
V Washingtonu bo Toneta Kajzerja, ki je bil odpoklican lani, ker je nepooblaščeno poslal depešo ministrstva predsedniku SDS Janezu Janši, nasledil Iztok Mirošič, ki je bil v svoji bogati diplomatski karieri že na čelu veleposlaništev v Veliki Britaniji in v Italiji, nazadnje pa je deloval na zunanjem ministrstvu kot posebni odposlanec za prihodnost Evrope.
Novi veleposlanik pri zvezi Nato bo državni sekretar za nacionalno in mednarodno varnost v kabinetu premierja Andrej Benedejčič, ki se tako vrača na funkcijo, ki jo je že opravljal med letoma 2011 in 2015.
Na veleposlaništvu v Moskvi, ki poleg Rusije pokriva še Belorusijo, Kazahstan, Kirgizistan, Tadžikistan, Turkmenistan in Uzbekistan, pa bo Branka Rakovca zamenjala dolgoletna diplomatka Darja Bavdaž Kuret. Ukaz predsednice republike Nataše Pirc Musar o njeni postavitvi je bil objavljen danes v uradnem listu.
V Vatikan odhaja Franc But, do nedavnega posebni odposlanec za kandidaturo za Varnostni svet ZN. Njegova misija se je končala 6. junija, ko je Slovenija z veliko podporo držav članic osvojila sedež v VS ZN v letih 2024-25.
Novo veleposlanico Slovenija dobiva tudi v Kijevu, kjer bo Tomaža Mencina nasledila Mateja Prevolšek, nekdanja veleposlanica v Egiptu, pred tem pa uslužbenka na stalnem predstavništvu Slovenije pri EU v Bruslju.
Sedanji veleposlanik v Braziliji Gorazd Renčelj se seli v Turčijo, nasledila ga bo Mateja Kračun. Na veleposlaniško mesto v Teheranu odhaja nekdanji veleposlanik v Turčiji Igor Jukič, po zaključenem mandatu v Avstraliji pa se na Japonsko podaja Jurij Rifelj.
Gregor Presker bo Podgorico zamenjal za Skopje, v Črni gori ga bo nasledila nekdanja veleposlanica na Slovaškem in na Portugalskem Bernarda Gradišnik. Mesto veleposlanika v Bukarešti bo zasedel Robert Kokalj, nekdanji veleposlanik Slovenije na Madžarskem in v Egiptu.
Vodenje generalnega konzulata v Milanu bo prevzela nekdanja slovenska generalna konzulka v Trstu Ingrid Sergaš, na generalni konzulat v Monoštru odhaja vodja sektorja za evropske države na MZEZ Dubravka Šekoranja, veleposlaništvo na Portugalskem s sedežem v Ljubljani pa prevzema Mojca Nemec Van Gorp.
Novi veleposlaniki bodo mandate začeli konec meseca ali v začetku septembra. Večino jih je sredi julija na neformalnem srečanju v predsedniški palači sprejela predsednica Pirc Musar, ki je ob tem izrazila zaupanje v slovensko diplomacijo in novim veleposlanikom zaželela, da veleposlaništva vodijo z omiko in zgledom.
Zadnje novice
-
Odločanje o kandidaturi Fajon za posebno predstavnico EU naj bi odložili
13.7.2026 -
Odbor DZ potrdil predlog novele za večjo konkurenčnost podjetij
13.7.2026 -
Nekdanji minister Sajovic neupoštevanje dela izdatkov kot obrambnih pripisal birokraciji
13.7.2026 -
Po neodreditvi opozicijskih parlamentarnih preiskav komisija za poslovnik v četrtek o sklicevanju izrednih sej DZ
13.7.2026 -
V NSi zaradi odločbe ustavnega sodišča strah pred vračanjem koncesij, opozicija poudarja javni interes
13.7.2026 -
KPK vladi, DZ in DS poslala priporočila za večjo transparentnost zakonodajnih postopkov (daljše)
13.7.2026 -
Poslancu Svobode Žavbiju opomin zaradi izjav na račun Zagovornika (dopolnjeno)
13.7.2026 -
Bruselj jeseni s podlago za starostno omejitev dostopa do družbenih omrežij v EU (dopolnjeno)
13.7.2026 -
Kajzer pričakuje pojasnila glede postopka izbire Fajon za posebno predstavnico EU (dopolnjeno)
13.7.2026 -
Na poslanskih klopeh pred počitnicami še paket vladnih zakonov
13.7.2026 -
EU s sankcijami proti Rusiji zaradi zlonamernih kibernetskih dejavnosti
13.7.2026 -
Okrepljena pravila za zaščito letalskih potnikov v EU dokončno potrjena
13.7.2026