STA novice / OZS za 100-odstotno subvencioniranje čakanja na delo v vseh prizadetih podjetjih
torek, 8.8.2023
Ljubljana, 08. avgusta (STA) - V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) ob napovedanih ukrepih za pomoč podjetjem, ki jih je prizadela katastrofalna povodenj, državo pozivajo, naj po vzoru iz časov pandemije covida-19 v vseh prizadetih podjetjih prevzame celoten strošek plač delavcem, ki jih bodo družbe prisiljene poslati na čakanje na delo.
V zbornici sicer pozdravljajo hiter odziv ministrstev po katastrofalnih poplavah, v katerih je malo gospodarstvo, kot so spomnili v sporočilu za javnost, utrpelo ogromno škodo.
Zadovoljni so tudi, ker je vlada prisluhnila predlogu za uvedbo ukrepa čakanja na delo, ob tem pa apelirajo, naj država v vseh prizadetih podjetjih prevzame celoten strošek plač za delavce na čakanju, ne le 80 odstotkov, saj da oškodovani obrtniki in podjetniki v razmerah, ko je škoda velika tudi na poslovnih prostorih, strojih in opremi, tega stroška ne bodo zmogli.
Ob tem so v OZS spomnili, da je država v času epidemije pokrivala 100 odstotkov subvencije za čakanje na delo podjetjem, ki jim je bilo z odlokom prepovedano opravljanje dejavnosti. Pri tem so pojasnili, da so podjetja takrat utrpela le poslovno škodo, tokrat pa so poplave povzročile škodo tudi na objektih in uničile stroje, opremo, material in izdelke.
"Podjetniki tako vse svoje napore usmerjajo v obnovo in ponovno vzpostavitev poslovanja, pri čemer bodo potrebovali še dodatno pomoč," so opozorili.
Vlada bo ukrepe za pomoč podjetjem, prizadetim v vremenski ujmi, obravnavala danes. Po napovedih jih bo vključila v predlagane spremembe zakona o odpravljanju posledic naravnih nesreč.
Po navedbah gospodarskega ministra Matjaža Hana naj bi za družbe z veliko škodo zagotovili 100-odstotno subvencioniranje, v tistih, ki so vezane na poškodovane družbe, pa 80-odstotno. Napovedani so tudi likvidnostna posojila in subvencije za nakup nove opreme.
Zadnje novice
-
Katarina Bervar Sternad - prva ženska na položaju predsednice KPK (biografija)
18.2.2026 -
Koalicija s predlogom za podaljšanje sklepanja pogodb za nenujne reševalne prevoze z zasebniki
18.2.2026 -
DZ sprejel zakon o skladu za financiranje zdravljenja redkih bolezni (dopolnjeno)
18.2.2026 -
Pomurski poslanci s predlogom za boljšo regulacijo naprav, ki obremenjujejo okolje
18.2.2026 -
Nova predsednica sveta Agencije za energijo bo Maja Guštin
18.2.2026 -
Po incidentih novela za večjo varnost na železnicah
18.2.2026 -
DZ sprejel novi zakon o vinu
18.2.2026 -
Z novelo boljša zaščita pravic potnikov v železniškem prometu
18.2.2026 -
DZ zvišal starostno mejo za uporabo lahkih motornih vozil z 12 na 15 let
18.2.2026 -
Katarina Bervar Sternad bo mandat na mestu predsednice KPK prevzela 1. aprila (dopolnjeno)
18.2.2026 -
V veljavi zakon za pomoč energetsko intenzivnim podjetjem
18.2.2026 -
Vlada v Posavje s sklepom o pripravi DPN za umestitev Jek 2 (zbirno)
17.2.2026