STA novice / Z novimi animacijami do lažjega razumevanja najpogostejših sodnih postopkov
nedelja, 3.9.2023
Ljubljana, 03. septembra (STA) - Vrhovno sodišče RS je objavilo nove animacije o najpogostejših sodnih postopkih, ki na enostaven in razumljiv način prikazujejo osnovne korake in značilnosti različnih sodnih postopkov - od kazenskega in pravdnega do dedovanja, razveze, izvršbe in postopka pridobitve brezplačne pravne pomoči, so sporočili s sodišča.
Animacije so del različnih informativnih gradiv, ki jih na vrhovnem sodišče pripravljajo že od leta 2018 in so objavljena na spletnem mestu nasodiscu.si. Z objavo novih animacij so laični javnosti in uporabnikom sodnih storitev celostno predstavili osnove delovanja sodstva in značilnosti sodnih postopkov.
Mednarodne raziskave potrjujejo, da je prav informiranost o delovanju sodišč pomemben dejavnik, ki vpliva na izkušnjo s sojenjem in zaupanje v sodstvo. Različne raziskave, ki jih je slovensko sodstvo izvedlo v preteklih letih, pa so pokazale, da je v javnosti zaznati veliko pomanjkanje splošnih in razumljivih vsebin, ki bi pojasnile, kako sodstvo deluje in kakšne so značilnosti posameznih vrst sodnih postopkov, so zapisali v sporočilu za javnost.
Prav z namenom informiranja splošne javnosti vrhovno sodišče v okviru projektne skupine Postopkovna pravičnost že vrsto let pripravlja splošni javnosti razumljive vsebine - od opisov postopkov na spletni strani nasodiscu.si do zloženk, ki so na voljo po vseh sodiščih v državi, in sedaj tudi animacij.
Vse animacije so dostopne na portalu nasodiscu.si in YouTube kanalu vrhovnega sodišča. Na voljo so tudi v angleškem jeziku ter jezikih obeh narodnih manjšin - italijanščini in madžarščini.
Vsebine so zelo poučne in primerne za razpravo o delovanju države in državljanskih pravicah.
Projekt je bil financiran iz evropskih sredstev in pripravljen v okviru operacije Učinkovito pravosodje.
Zadnje novice
-
Kostak nezakonito zakopane odpadke obdelal sam
7.4.2026 -
DVK zavrnila ugovor SDS na izvedbo volitev v DZ in potrdila izid volitev
7.4.2026 -
Pri plinu kriza še ni akutna, tveganje predvsem cenovno (tema)
6.4.2026 -
Poslanci desetega sklica DZ v poslanske klopi prvič na petkovi ustanovni seji (I) (ozadje)
5.4.2026 -
Prihodnji teden na sodiščih: Nadaljevanje sojenja za smrt 77-letnika iz okolice Grosupljega
5.4.2026 -
DZ najvišji predstavniški in zakonodajni organ (II) (tema)
5.4.2026 -
Delo bo začel deseti sklic DZ (III) (seznam)
5.4.2026 -
Prva povolilna preizkušnja izvoljenih poslancev imenovanje predsednika DZ (IV) (kronologija)
5.4.2026 -
Pet članic EU za obdavčitev presežnih dobičkov energetskih družb
4.4.2026 -
Varuhinja bi pri osebni asistenci bolj poudarila individualiziran pristop
3.4.2026 -
Podnebni svet vladi priporoča tudi začasno uvedbo brezplačnega javnega prevoza
3.4.2026 -
V javni obravnavi prenova zakonske ureditve na področju oskrbe s plini
3.4.2026