STA novice / Bruselj uradno začel preiskovati kitajske subvencije za električna vozila
sreda, 4.10.2023
Bruselj, 04. oktobra (STA) - Evropska komisija je danes tudi uradno sprožila preiskavo glede kitajskih subvencij za električna vozila, ki jo je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen napovedala septembra. Na podlagi ugotovitev preiskave se bo komisija odločila, ali bo uvedla izravnalne protisubvencijske dajatve na uvoz tovrstnih vozil iz Kitajske.
V preiskavi bodo najprej ugotavljali, ali imajo vrednostne verige električnih vozil na Kitajskem koristi od nezakonitega subvencioniranja in ali to subvencioniranje povzroča ali grozi, da bo povzročilo gospodarsko škodo proizvajalcem tovrstnih vozil v EU, so sporočili iz Bruslja.
Če bi se oboje izkazalo za resnično, bo preiskava proučila verjetne posledice in vpliv ukrepov na uvoznike, uporabnike in potrošnike akumulatorskih električnih vozil v EU, so dodali.
Preiskava bo po zagotovilih komisije potekala v skladu s pravili EU in Svetovne trgovinske organizacije, kar bo vsem zadevnim stranem, vključno s kitajsko vlado in družbami po pojasnilih Bruslja omogočilo, da predstavijo svoje pripombe, dokaze in argumente.
Po besedah predsednice Evropske komisije von der Leyen ima sektor električnih vozil velik potencial za prihodnjo konkurenčnost Evrope in vodilni položaj zelene industrije.
"Če bomo našli dokaze, da izkrivljanje trga in nelojalna konkurenca ovirata njihova prizadevanja, bomo odločno ukrepali. To bomo storili ob polnem spoštovanju naših EU in mednarodnih obveznosti, saj se Evropa tako doma kot po svetu drži pravil. Protisubvencijska preiskava bo temeljita, pravična in bo temeljila na dejstvih," so von der Leyen še povzeli v sporočilu za javnost.
Zadnje novice
-
Vlada z uredbo uskladila novo organizacijo ministrstev in organe v njihovi sestavi
26.6.2026 -
Vlada v vzpostavitev osrednjega nabavnega organa za javno naročanje zdravil
26.6.2026 -
Varuh človekovih pravic za pregled nad izvajanjem podnebnih zavez na evropski ravni
26.6.2026 -
Zbiranje podpisov za razpis referenduma o spremembah zakona o lokalnih volitvah od 1. septembra (dopolnjeno)
26.6.2026 -
Vrhovno sodišče razveljavilo sklep upravnega sodišča glede sodelovanja Erjavčeve stranke v predvolilnih soočenjih
26.6.2026 -
V Bruslju začasni dogovor za večjo zaščito potnikov v EU
25.6.2026 -
EU bi lahko zaostrila pravila za Amazonove in Microsoftove storitve v oblaku
25.6.2026 -
Odprava carin na uvoz industrijskega blaga iz ZDA v EU dokončno potrjena
25.6.2026 -
Resnica s predlogom zakonske prepovedi izobešanja zastav brez pravne podlage na pročelja uradnih institucij (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Ministrstvo je RTVS zavrnilo zahtevek za izplačilo sredstev za glasbeno produkcijo
24.6.2026 -
Slovenija se je pridružila pobudi glede znižanja statusa zaščite medveda v EU (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Evropska komisija predlaga poenostavitev davčnih pravil EU
24.6.2026