STA novice / DZ zaradi zapleta pri glasovanju prekinil potrjevanje proračunskih dokumentov
četrtek, 23.11.2023
Ljubljana, 23. novembra (STA) - DZ je zaradi zapleta pri glasovanju o dopolnilu k zakonu o izvrševanju proračunov, s katerim so poslanci soglašali z uskladitvijo socialnih transferjev z inflacijo v celoti, za danes prekinil delo. Pri glasovanju naj bi prišlo do tehnične napake. Glasovanje o proračunskih dokumentih za prihodnji dve leti se bo nadaljevalo danes ob 12. uri.
Vlada je v iskanju finančnih sredstev za sanacijo in obnovo po avgustovskih poplavah v predlog zakona o izvrševanju proračunov za prihodnji dve leti zapisala, da se socialni transferji v letu 2024 ne uskladijo z inflacijo. Ko je bil predlog zakona že v postopku obravnave v DZ, je to določbo spremenila v delno uskladitev.
Kot je prejšnji teden po seji vlade povedal finančni minister Klemen Boštjančič, so se v koaliciji dogovorili o dopolnilih k predlogu zakona o izvrševanju proračuna, med drugim da se socialni transferji v letu 2024 uskladijo v višini 70 odstotkov rasti cen življenjskih potrebščin. S tem je soglašala tudi vlada, je dodal.
Poslanski skupini SDS in NSi sta za današnje glasovanje vložili dopolnili, da se ta člen iz zakona črta in se torej socialni transferji uskladijo z inflacijo v celoti. Da ga bo podprl, je že v torek napovedal poslanec Levice Miha Kordiš, ki je tako tudi ravnal. Za opozicijsko dopolnilo je glasovala tudi Mojca Šetinc Pašek iz poslanske skupine Svoboda, ki je pred tem dejala, da se ji zdi privarčevanih 18 milijonov evrov na ramenih najšibkejših nekaj nepojmljivega.
DZ je tako dopolnilo izglasoval s 34 glasovi za in 28 proti, vendar je po glasovanju več poslancev Svobode trdilo, da so pritisnili tipko proti, medtem ko so v sistemu zabeleženi kot odsotni ali vzdržani. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je zato sejo večkrat prekinila, vmes so preverili glasovalne naprave, se pogovorili s tehničnimi službami in opravili posvet vodij poslanskih skupin. Nazadnje se je odločila sejo prekiniti. Nadaljevala se bo danes opoldne.
Pred tem je DZ že potrdil proračuna za leti 2024 in 2025. Prihodnje leto je poraba predvidena v višini 16,2 milijarde evrov, leto pozneje se bo znižala na 15,8 milijarde evrov. V obeh letih skupaj je za sanacijo po poplavah predvidenih 1,6 milijarde evrov.
Ponovna uveljavitev fiskalnih pravil in ukrepi za blaženje posledic poplav zahtevajo večjo fiskalno disciplino in dodaten denar, je v sredo povedala Saša Jazbec s finančnega ministrstva. To naj bi med drugim dosegli z le delno uskladitvijo socialnih transferjev z inflacijo v letu 2024 ter ohranitvijo zneskov olajšav in davčnih razredov pri dohodnini v zdajšnji višini. Se pa zvišujejo sredstva za občine, medtem ko se bodo pokojnine že januarja zvišale za 8,2 odstotka.
Zadnje novice
-
EU in Indija sklenili prostotrgovinski sporazum
27.1.2026 -
Bruselj označil WhatsApp za zelo veliko spletno platformo
26.1.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo pobudo civilne iniciative glede vetrne elektrarne Ojstrica
26.1.2026 -
Razlastitve lovskih družin niso bile v neskladju z ustavo
26.1.2026 -
Podpisan aneks h kolektivni pogodbi za kulturo
26.1.2026 -
Bruselj zaradi spolno eksplicitnih vsebin v preiskavo omrežja X (dopolnjeno)
26.1.2026 -
SDT glede ovadb poslancev NSi čaka na razjasnitev vprašanja poslanske imunitete
26.1.2026 -
Svet EU uradno potrdil popolno prepoved uvoza ruskega plina
26.1.2026 -
KGZS ob ustavni presoji zakona o zaščiti živali izpostavlja potrebo po izvedljivih rešitvah
26.1.2026 -
Javni sektor pred prvim izplačilom delovne uspešnosti po novem (ozadje)
26.1.2026 -
Poslanci devetega sklica DZ doslej na 164 sejah sprejeli 427 zakonov (I) (tema)
26.1.2026 -
Iztekajoči se sklic DZ postregel z več rekordi pri delu poslancev zadnjih let (II) (tabela)
26.1.2026