STA novice / Pristojni ministri EU z dogovorom o enotni evropski kartici za invalide
ponedeljek, 27.11.2023
Bruselj, 27. novembra (STA) - Ministri držav članic EU, pristojni za socialne zadeve, so danes v Bruslju dosegli dogovor o vzpostavitvi evropske kartice ugodnosti za invalide, ki bi tem po vsej EU omogočila dostop do posebnih ugodnosti. Tako je Svet EU pripravljen na začetek pogajanj o predlogu direktive z Evropskim parlamentom, ki pa mora svoje stališče še sprejeti.
Cilj predloga direktive, ki ga je Evropska komisija predstavila v začetku septembra, je, da bi imeli invalidi med kratkotrajnim bivanjem v drugih članicah enakovreden dostop do posebnih pogojev ali ugodnosti pri ponudnikih javnih in zasebnih storitev kot invalidni prebivalci teh držav.
Gre na primer za javni promet, kulturne prireditve, muzeje ter centre za sprostitev in športne dejavnosti.
Države članice se v danes sprejetem stališču zavzemajo za to, da bi lahko enake ukrepe izvajale tudi v primeru bivanja, daljšega od treh mesecev, so navedli na Svetu EU.
Za izdajanje fizičnih in digitalnih kartic bi bili pristojni nacionalni organi. Članice bi lahko glede na dogovor izdajale kartice v angleščini in nacionalnem jeziku. Nanje pa bi lahko dodale tudi kode QR.
Predlog direktive obenem predvideva nadgradnjo evropske parkirne karte, ki bi invalidom omogočila dostop do parkirnih pravic, ki so na voljo v drugi državi članici. Pet let po uveljavitvi direktive bi nadomestila obstoječe parkirne karte za čezmejno mobilnost, so navedli na Svetu EU.
Začetki Evropske kartice ugodnosti za invalide segajo v leto 2016, ko je Slovenija skupaj z Belgijo, Ciprom, Estonijo, Finsko, Italijo, Malto in Romunijo pristopila k pilotnemu projektu, ki je trajal 18 mesecev. Kartice lahko invalidi v teh državah še naprej uporabljajo oziroma pridobijo.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je ob prihodu na današnje zasedanje v Bruslju poudaril, da ima Slovenija "zelo pozitivne izkušnje" s kartico ugodnosti za invalide.
S sprejetjem stališča je Svet EU, v katerem so zastopane države članice, pripravljen na pogajanja z Evropskim parlamentom. Pričakovati je, da bo ta svoje stališče sprejel v začetku leta 2024, so zapisali na Svetu.
Zadnje novice
-
Prihodnji teden na sodiščih: Nadaljevalo se bo sojenje v več odmevnih primerih
8.2.2026 -
Prihodnji teden v parlamentu: Na izredni seji med drugim o spremembi financiranja občin (ozadje)
8.2.2026 -
Stroški ravnanja z odpadno embalažo v prihodnje večinoma na plečih proizvajalcev embalaže, ne gospodinjstev (tema)
7.2.2026 -
Civilna iniciativa kritična do razgrnitve prostorskega načrta za poplavno varnost Savinjske doline
7.2.2026 -
Odbor za izobraževanje podprl predlog odloka o ustanovitvi novomeške univerze
6.2.2026 -
Državna revizijska komisija razveljavila del javnega naročila za elektronski temperaturno-terapijski list
6.2.2026 -
Bruselj z 20. svežnjem sankcij proti Rusiji v dodatne omejitve na področjih energetike in finančnih storitev (dopolnjeno)
6.2.2026 -
V Levici s predlogom za enako število prostih dni vsako leto (dopolnjeno)
6.2.2026 -
EU naložila spremembo zasnove družbenega omrežja TikTok (dopolnjeno)
6.2.2026 -
Kmečki protestniki pred DZ vnovič izrazili nestrinjanje z vladnimi ukrepi (dopolnjeno)
6.2.2026 -
Založba Rokus Klett s pobudo za oceno ustavnosti zakona o potrjevanju učnih gradiv
6.2.2026 -
Preiskovalna komisija o domnevno ukradenih otrocih bo pridobljeno dokumentacijo predala tožilstvu
6.2.2026