STA novice / Sodniki stopnjujejo protestne aktivnosti, premierja in ministrico pozivajo k odstopu
četrtek, 4.1.2024
Ljubljana, 04. januarja (STA) - Glavni odbor Slovenskega sodniškega društva je danes sprejel več sklepov o stopnjevanju protestnih aktivnosti, ker vlada ni uresničila odločbe ustavnega sodišča o sodniških plačah. Med 10. in 24. januarjem bodo protestno opravljali le nujne zadeve, premierja Roberta Goloba in pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan pa pozivajo k odstopu.
Sodniki bodo izredni protest začeli na obletnico odmevne zaveze predsednika vlade Roberta Goloba "o srečnem koncu" s 600 evrih bruto dodatka na plače sodnikov. V času prilagojenega načina poslovanja, ki bo trajal do 24. januarja, bodo opravljali procesna dejanja le v zadevah, ki so nujne po zakonu. To med drugim pomeni, da lahko sodniki prekličejo že razpisane obravnave ali ne razpišejo novih ter da na višjem sodišču v času prilagojenega poslovanja ne bo sej.
Na današnji seji glavnega odbora sodniškega društva so sprejeli tudi sklep, s katerim pozivajo vse sodnike, da zamrznejo svoje sodelovanje v različnih komisijah in organih, ustanovljenih s strani izvršilne veje oblasti, kot so delovne skupine, različne izpitne komisije, tudi za pravniški državni izpit in izpite iz upravnega postopka, izpite za stečajne upravitelje, izvršitelje, volilne komisije, izobraževalne dogodke centra za izobraževanje v pravosodju. Evropskega komisarja za pravosodje Didierja Reyndersa bodo obvestili o možnosti nesodelovanja sodnikov pri izvedbi evropskih volitev.
Proučili bodo tudi možnosti za vložitev kazenske ovadbe zoper nosilce izvršilne in zakonodajne veje oblasti, Sodni svet pa bodo pozvali, da na ustavno sodišče vloži zahtevo za določitev načina izvršitve ustavne odločbe glede sodniških plač.
Ustavno sodišče je junija odločilo, da so plače sodnikov prenizke, zakonodajalcu pa naložilo, da neustavnost odpravi do 3. januarja. To se ni zgodilo, zato so sodniki danes za eno uro protestno prekinili delo, pridružili pa so se jim tudi tožilci.
Zadnje novice
-
Svoboda v koalicijska pogajanja s predlogom o razrezu 16 resorjev in ločenem sodelovanju s stranko Resni.ca (dopolnjeno)
7.4.2026 -
Pirc Musar podpisala ukaz o sklicu ustanovne seje DZ
7.4.2026 -
Rusija in Kitajska preprečili sprejetje resolucije o Hormuški ožini v VS ZN
7.4.2026 -
Svoboda v koalicijska pogajanja s predlogom o razrezu 16 resorjev in ločenem sodelovanju s stranko Resni.ca (dopolnjeno)
7.4.2026 -
Na KGZS pričakujejo dodatne ukrepe vlade glede trošarin za kmete
7.4.2026 -
Udeležba na nedavnih volitvah v DZ presegla 70 odstotkov (tabela)
7.4.2026 -
Nekateri poslanci izvoljeni z več tisoč glasovi, drugi z manj kot tisoč (tabela)
7.4.2026 -
Furs ustavil izdajanje sklepov o rubežih denarne socialne pomoči
7.4.2026 -
KPK: Hitenje mimo pravil pred koncem mandata predstavlja korupcijo
7.4.2026 -
Svoboda v koalicijska pogajanja s predlogom o razrezu 16 resorjev in ločenem sodelovanju s stranko Resni.ca
7.4.2026 -
Ustavno sodišče znova zavrglo presojo priprave DPN za Jek 2
7.4.2026 -
Uradni izidi volitev: ob 70,25-odstotni volilni udeležbi v DZ sedem strank oz. list (tabela)
7.4.2026