STA novice / Varuh človekovih pravic: Izobraževanje o različnih spolnih usmeritvah še ne pomeni nagovarjanja k spreobračanju
četrtek, 21.3.2024
Ljubljana, 21. marca (STA) - Varuh človekovih pravic ob predlogu SDS za dopolnitve kazenskega zakonika, po katerih v šolah ne bi bilo vsebin, povezanih denimo s homoseksualnostjo, poudarja, da izobraževanje o različnih spolnih usmeritvah samo po sebi ne pomeni nagovarjanja otrok k spreobračanju v različne usmeritve. Pomeni pa ozaveščanje, da smo kljub razlikam enakopravni.
SDS namreč predlaga DZ sprejetje dopolnitev kazenskega zakonika, s katerimi bi bilo mladoletnim osebam pri vzgojno-izobraževalnih vsebinah prepovedano podajati vsebine, ki "spodbujajo ali prikazujejo odstopanje od samoidentitete, ki ustreza spolu ob rojstvu, spremembo spola ali homoseksualnost". V SDS menijo, da s tem zagotavljajo varstvo otrok.
Varuh pa je za STA navedel, da šolske dejavnosti, namenjene ozaveščanju o prepovedi diskriminacije na podlagi spolne usmerjenosti, spolne identitete in spolnega izraza, ne posegajo v pravico otrok in staršev, če je ta tema obravnavana objektivno, kritično in nevtralno ob upoštevanju sodobnih standardov v znanosti in izobraževanju. A pri tem morajo šole upoštevati 54. člen ustave, po katerem imajo starši pravico in dolžnost vzdrževati, izobraževati in vzgajati svoje otroke.
"Izobraževanje o različnih identitetah in usmeritvah torej samo po sebi še ne pomeni nagovarjanja h kakršnemu koli spreobračanju otrok v različne spolne, verske, politične in druge usmeritve, ampak ozaveščanje o tem, da smo kljub različnosti enakopravni in imamo enako dostojanstvo," so izpostavili pri Varuhu.
Hkrati so pojasnili, da ima zakonodajalec polje proste presoje, kar pomeni, da je od njega odvisno, kakšne zakonske rešitve bo sprejel. A pri tem mora spoštovati načela ustavnosti in zakonitosti ter človekove pravice in temeljne svoboščine.
Spomnili so, da so že jeseni lani pozvali ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in Zavod za šolstvo, naj v šolah več pozornosti namenijo vsebinam, kot so človekove pravice, nediskriminacija, odpravljanje stereotipov, pa tudi spolna vzgoja. Prav tako nalogo izobraževalnih institucij vidijo v tem, da vzgajajo in spodbujajo medsebojno strpnost, ozaveščajo o enakopravnosti in spoštovanju drugačnosti in raznolikosti.
Dodali so, da je o tej temi Varuh obširno že poročal v letnem poročilu za leto 2019, ki ga je sprejel DZ.
Zadnje novice
-
Katarina Bervar Sternad - prva ženska na položaju predsednice KPK (biografija)
18.2.2026 -
Koalicija s predlogom za podaljšanje sklepanja pogodb za nenujne reševalne prevoze z zasebniki
18.2.2026 -
DZ sprejel zakon o skladu za financiranje zdravljenja redkih bolezni (dopolnjeno)
18.2.2026 -
Pomurski poslanci s predlogom za boljšo regulacijo naprav, ki obremenjujejo okolje
18.2.2026 -
Nova predsednica sveta Agencije za energijo bo Maja Guštin
18.2.2026 -
Po incidentih novela za večjo varnost na železnicah
18.2.2026 -
DZ sprejel novi zakon o vinu
18.2.2026 -
Z novelo boljša zaščita pravic potnikov v železniškem prometu
18.2.2026 -
DZ zvišal starostno mejo za uporabo lahkih motornih vozil z 12 na 15 let
18.2.2026 -
Katarina Bervar Sternad bo mandat na mestu predsednice KPK prevzela 1. aprila (dopolnjeno)
18.2.2026 -
V veljavi zakon za pomoč energetsko intenzivnim podjetjem
18.2.2026 -
Vlada v Posavje s sklepom o pripravi DPN za umestitev Jek 2 (zbirno)
17.2.2026