STA novice / DZ potrdil 15 novih članov OU Prešernovega sklada
sreda, 10.7.2024
Ljubljana, 10. julija (STA) - DZ je potrdil nove člane Upravnega odbora (UO) Prešernovega sklada. Na predlog vlade je v odbor imenoval Zdenko Badovinac, Manco G. Renko, Diano Koloini, Vesno Pajić, Bogdana Benigarja, Boštjana Vugo, Miko Cimolini, Urško Jež, Jaruško Majovski, Sašo Pavček, Almo R. Selimović, Roka Vevarja, Matevža Luzarja, Gorana Milovanovića in Dušanko Zabukovec.
Sestavo novega UO Prešernovega sklada, ki se mu bo pričel mandat 29. septembra, so prisotni poslanci potrdili z 52 glasovi za in 22 proti.
DZ je imenovanje novih članov in članic upravnega odbora predlagala vlada, ker dosedanjemu upravnemu odboru septembra letos poteče štiriletni mandat. Predlog sestave upravnega odbora se oblikuje po izvedenem javnem pozivu zainteresirani javnosti za predlaganje kandidatov. Poziv, ki ga je objavilo ministrstvo za kulturo, se je zaključil 15. aprila, nanj je prispelo 23 predlogov, so zapisali na ministrstvu za kulturo. Predlog je v DZ predstavila ministrica Asta Vrečko.
Predlog vlade je kot matično delovno telo obravnavala mandatnovolilna komisija DZ. Kot je povedala predsednica komisije Janja Sluga (Svoboda), se je seje komisije, ki je bila 4. julija, udeležil državni sekretar na ministrstvu za kulturo Marko Rusjan, ki je dodatno obrazložil predlog vlade.
V razpravi je bilo slišati mnenje SDS, da vlada pri oblikovanju predloga za imenovanje članov odbora ni vezana na v javnem pozivu prejete predloge. Obenem v poslanski skupini SDS menijo, da gre za povsem ideološko demonstriranje moči. "Glede na predlagane kandidate za člane upravnega odbora se po mnenju poslanke morda celo lahko napove, kdo bo naslednji Prešernov nagrajenec," je izjavo opozicijske SDS povzela Sluga.
Državni sekretar je pojasnil, da upravni odbor v skladu z zakonom o Prešernovi nagradi za pomoč pri izbiri prejemnikov nagrad imenuje strokovne komisije za posamezna področja umetnosti, pri čemer člani strokovnih komisij niso tudi člani upravnega odbora. Upravni odbor sprejme odločitve o nagrajencih na podlagi nominacij strokovnih komisij, je Rusjanove besede še povzela predsednica parlamentarne mandatnovolilne komisije.
Zadnje novice
-
Digitalna preobrazba mora tudi po ukinitvi ministrstva ostati med prioritetami vlade (tema)
13.7.2026 -
Primorske novice: Razveljavili sodbo za uboj na mah v Mostu na Soči
13.7.2026 -
Kajzer pričakuje pojasnila glede postopka izbire Fajon za posebno predstavnico EU
13.7.2026 -
Pobudniki izid referenduma o parkirnem odloku kljub neuspehu razumejo kot nezaupnico Jankoviću (zbirno)
12.7.2026 -
Ljubljanski referendum o parkirnem odloku zaradi prenizke udeležbe ni uspel (daljše)
12.7.2026 -
Med počitnicami na sodiščih tudi naroki za smrt moškega na Pohorju in uboj svaka na Bojancih (ozadje)
12.7.2026 -
Prihodnji teden v parlamentu: Pred počitnicami predvidoma še ena seja (ozadje)
12.7.2026 -
Poslanci kmalu na oddih po nove moči za jesenska politična preigravanja (I) (ozadje)
11.7.2026 -
Resnica predlaga uvedbo zdravstvenega bona za vse brez osebnega zdravnika (dopolnjeno)
10.7.2026 -
Pri imenovanju Fajon za predstavnico EU za Sahel se zapleta (dopolnjeno)
10.7.2026 -
ZZZS: Reorganizacija dela ambulant ne sme zmanjšati dostopnosti do osebnega zdravnika
10.7.2026 -
Volitve v ožje dele občin po pravilih iz leta 2024
10.7.2026