STA novice / Združeno kraljestvo s preostalo Evropo krepi sodelovanje v boju proti nezakonitim migracijam
četrtek, 18.7.2024
Oxford, 18. julija (STA) - Združeno kraljestvo z evropskimi partnericami krepi sodelovanje na področju boja proti nezakonitim migracijam, je danes po vrhu Evropske politične skupnost (EPS), ki ga je gostil, povedal britanski premier Keir Starmer. Povečali bodo prisotnost na sedežu Europola v Haagu, z več državami pa okrepili sodelovanje v boju proti organiziranemu kriminalu.
"Napredek na področjih, ki so pomembna za toliko ljudi, kot so nezakonite migracije in nacionalna varnost, lahko dosežemo le, če ponudimo roko sodelovanja našim evropskim prijateljem," je povedal Starmer, ki je danes na gradu v bližini Oxforda gostil 45 voditeljev drugih evropskih držav.
Napovedal je poglobitev sodelovanja na področjih varnosti in obrambe, pa tudi nezakonitih migracij. Zagotovil je, da bodo razbili kriminalne združbe in njihov poslovni model ter zaščitili svoje meje. Pri tem bo britanska vlada iskala praktične rešitve, ki bodo v skladu z mednarodnim pravom.
"Danes smo tukaj začeli to delo. Povečujemo našo prisotnost v Evropskem policijskem uradu Europol v Haagu, da bi v polnosti odigrali svojo vlogo pri delovanju evropskega centra za boj proti tihotapljenju migrantov," je dejal novi britanski premier iz vrst laburistov.
Poleg tega Združeno kraljestvo z več partnerskimi državami, med drugim Slovenijo in Slovaško, krepi sodelovanje v boju proti organiziranemu kriminalu, je dejal na novinarski konferenci po koncu vrha.
Kot sta Starmer in slovenski premier Robert Golob zapisala v skupni izjavi, ki so jo posredovali iz Golobovega kabineta, bosta državi med drugim okrepili izmenjavo informacij. Poleg tega si bosta skupaj prizadevali za zapolnitev vrzeli, ki jih lahko izkoristijo kriminalne združbe, in spodbujali učinkovito sodelovanje v pravosodnih zadevah.
Britanski premier, ki je na položaju od začetka meseca, je po koncu vrha EPS poudaril, da je problem nezakonitih migracij treba reševati pri izvoru. Zato bo Združeno kraljestvo za financiranje projektov po Afriki in Bližnjem vzhodu namenilo 84 milijonov funtov.
Za Združeno kraljestvo, ki je leta 2020 zapustilo EU, je sodelovanje na področju upravljanja migracij z evropskimi partnericami pomembno predvsem spričo številnih nezakonitih prihodov migrantov prek Rokavskega preliva. Ti večinoma prihajajo iz Francije, tako da bo to zagotovo tudi ena od tem drevišnjega srečanja s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom.
Druga osrednja tema četrtega vrha EPS, v okviru katere so se evropski voditelji prvič sestali oktobra 2022 na Češkem, je bila nadaljnja podpora Ukrajini pri njenem soočanju z rusko agresijo.
Starmer je po koncu zatrdil, da so voditelji danes potrdili zavezanost nadaljnji podpori Kijevu, tudi na področju energetike. Zavezali pa so se še k preprečevanju izogibanja zahodnim sankcijam proti Moskvi.
Danes sprejeto stališče glede Ukrajine, ki je enako tistemu z vrha Nata minuli teden, je po njegovih besedah pomembno tudi v luči prihajajočih ameriških volitev, pri čemer pa ni želel prejudicirati njihovega izida. Kandidat republikancev Donald Trump in njegov podpredsedniški kandidat J.D. Vance sta sicer nakazala, da bi lahko ZDA v primeru njune zmage na volitvah zmanjšale podporo Ukrajini.
Britanski premier je na novinarski konferenci potrdil še, da bo naslednje srečanje EPS na Madžarskem, kjer naj bi se voditelji sestali novembra letos. Prihodnje leto pa se bodo zbrali v Albaniji in na Danskem.
Zadnje novice
-
SDS in NSi za ustavno presojo prispevka za dolgotrajno oskrbo za upokojence in popoldanske s. p.
19.2.2026 -
Logaj napovedal ustanovitev komisije za nadaljnjo pripravo smernic za potrjevanje učnih gradiv
19.2.2026 -
Ob redni še pobuda za dodatno, izredno uskladitev pokojnin (dopolnjeno)
19.2.2026 -
Devet članic EU Bruselj pozvalo k preučitvi možnosti za uresničitev pobude My Voice, My Choice
19.2.2026 -
Objavljena pobuda za pripravo DPN za železniško povezavo Brnik-Ljubljana
19.2.2026 -
Informacijski pooblaščenec pri upravljavcih osebnih podatkov ugotovil pomanjkljivosti
19.2.2026 -
Začenja se volilna kampanja za volitve v DZ
19.2.2026 -
Katarina Bervar Sternad - prva ženska na položaju predsednice KPK (biografija)
18.2.2026 -
Koalicija s predlogom za podaljšanje sklepanja pogodb za nenujne reševalne prevoze z zasebniki
18.2.2026 -
DZ sprejel zakon o skladu za financiranje zdravljenja redkih bolezni (dopolnjeno)
18.2.2026 -
Pomurski poslanci s predlogom za boljšo regulacijo naprav, ki obremenjujejo okolje
18.2.2026 -
Nova predsednica sveta Agencije za energijo bo Maja Guštin
18.2.2026