STA novice / ECB po napovedih guvernerja francoske centralne banke v znižanje obrestne mere že prihodnji teden
sreda, 9.10.2024
Pariz, 09. oktobra (STA) - Evropska centralna banka (ECB) bo ključno obrestno mero zelo verjetno znižala prihodnji teden na zasedanju na Brdu pri Kranju, je napovedal guverner francoske centralne banke Francois Villeroy de Galhau. Verjetnost za tretji letošnji rez se je povečala ob dejstvu, da se je inflacija v območju z evrom septembra upočasnila na 1,8 odstotka.
Septembra je bila tako stopnja inflacije prvič po letu 2021 pod ciljnima dvema odstotkoma, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Zmaga proti inflaciji je na vidiku," je guverner povezal za radio franceinfo in dodal, da je znižanje obrestne mere v prihodnjem tednu zelo verjetno. "In mimogrede, ne bo zadnje," njegove besede še povzema AFP.
Napovedal je, da rezi ECB ne bodo veliki oz. da bo banka obresti zniževala postopno. S tem je po poročanju AFP signaliziral, da bo svet ECB obrestno mero znižal za 0,25 odstotne točke.
Svet Evropske centralne banke je sicer skladno z napovedmi osrednje evrske obrestne mere drugič letos znižal na septembrskem zasedanju. Depozitno obrestno mero, po kateri banke nalagajo sredstva pri centralnih bankah območja z evrom in je po novem referenčna za denarno politiko, je znižal za 0,25 odstotne točke na 3,50 odstotka. Še bolj so oklestili vrednosti ostalih osrednjih obrestnih mer.
Zadnje novice
-
V četrtek še zadnji korak do 16. slovenske vlade (ozadje)
3.6.2026 -
Varuh človekovih pravic ugotovil kršitve pri ravnanju države glede omrežnine
3.6.2026 -
Varuhinja za enotno nacionalno ureditev pravice do pitne vode
3.6.2026 -
Bruselj: Za zdaj ni razlogov za sprožitev postopka proti Sloveniji zaradi presežnega primanjkljaja (dopolnjeno)
3.6.2026 -
Predobravnavni narok za Smodeja preložen na 3. julij
3.6.2026 -
Vlada za sofinanciranje stroškov novinarskih plač namenila štiri milijone evrov
3.6.2026 -
Kokalj na Dnevih slovenskega sodstva izpostavila pomen sodniške neodvisnosti in zaupanja v pravno državo
3.6.2026 -
Bruselj: Za zdaj ni razlogov za sprožitev postopka proti Sloveniji zaradi presežnega primanjkljaja (dopolnjeno)
3.6.2026 -
Bruselj bo v odziv na energetsko krizo članicam omogočil odstopanje od fiskalnih pravil EU
3.6.2026 -
Vlada izdala odlok o ustanovitvi strokovnega sveta za izvrševanje kazni mladoletniškega zapora
3.6.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
3.6.2026 -
Napovedane nove ameriške carine po oceni EU neupravičene
3.6.2026