STA novice / DVK razveljavila akte za izvedbo referenduma o Jeku 2
ponedeljek, 28.10.2024
Ljubljana, 28. oktobra (STA) - Državna volilna komisija (DVK) je razveljavila akte za izvedbo posvetovalnega referenduma o novi nuklearki v Krškem (Jek 2), potem ko je referendum z odlokom v četrtek preklical DZ. Referendumska opravila so se končala 25. oktobra, so danes sporočili iz DVK.
Opravila za izvedbo referenduma so stekla 14. oktobra, nekaj stroškov je tako nastalo. Minuli petek bi se morala začeti tudi referendumska kampanja, a so poslanci posvetovalni referendum v četrtek z odlokom preklicali.
Na eni od prihodnjih sej bodo člani državne volilne komisije odločali o višini nadomestil, ki pripadajo okrajnim volilnim komisijam za opravljeno delo v času med 14. in 25. oktobrom, so danes sporočili iz DVK.
Mediji so v zadnjem obdobju poročali o več negativnih zgodbah v zvezi z Jekom 2 in referendumom o njem, zato so poslanske skupine, ki so se pod predlog za razpis referenduma podpisale, podporo izvedbi referenduma v tem trenutku umaknile.
DZ je preklic referenduma podprl z 69 glasovi za in enim proti. Poslanske skupine so se strinjale, da bi bila izvedba posvetovalnega referenduma v trenutnih okoliščinah neodgovorna, krivdo za preobrat pa sta koalicija in opozicija pripisali ena drugi.
Ne bo pa z dnevnega reda umaknjen projekt Jek 2. V koaliciji še za to jesen napovedujejo pripravo izhodišč za poseben zakon za bolj učinkovito izvedbo te daleč največje načrtovane investicije v zgodovini samostojne države. Trenutno dogajanje tudi ne pomeni, da posvetovalni ali zakonodajni referendum na temo Jeka 2 ne bo izveden, najpozneje, ko bodo predvidoma v letu 2028 znane vse podrobnosti za končno investicijsko odločitev.
Zadnje novice
-
Pri Kallas brez komentarja glede postopka imenovanja Fajon
14.7.2026 -
Pol leta od uveljavitve sprememb pri delovni uspešnosti nekatera vprašanja ostajajo (tema)
14.7.2026 -
Odločanje o kandidaturi Fajon za posebno predstavnico EU naj bi odložili
13.7.2026 -
Odbor DZ potrdil predlog novele za večjo konkurenčnost podjetij
13.7.2026 -
Nekdanji minister Sajovic neupoštevanje dela izdatkov kot obrambnih pripisal birokraciji
13.7.2026 -
Po neodreditvi opozicijskih parlamentarnih preiskav komisija za poslovnik v četrtek o sklicevanju izrednih sej DZ
13.7.2026 -
V NSi zaradi odločbe ustavnega sodišča strah pred vračanjem koncesij, opozicija poudarja javni interes
13.7.2026 -
KPK vladi, DZ in DS poslala priporočila za večjo transparentnost zakonodajnih postopkov (daljše)
13.7.2026 -
Poslancu Svobode Žavbiju opomin zaradi izjav na račun Zagovornika (dopolnjeno)
13.7.2026 -
Bruselj jeseni s podlago za starostno omejitev dostopa do družbenih omrežij v EU (dopolnjeno)
13.7.2026 -
Kajzer pričakuje pojasnila glede postopka izbire Fajon za posebno predstavnico EU (dopolnjeno)
13.7.2026 -
Na poslanskih klopeh pred počitnicami še paket vladnih zakonov
13.7.2026