STA novice / Vlada s petimi milijoni v sofinanciranje nakupa italijanskega superračunalnika
ponedeljek, 28.10.2024
Ljubljana, 28. oktobra (STA) - Vlada je danes sprejela odločitev o sodelovanju z italijanskim superračunalniškim centrom Cineca HPC. V okviru sodelovanja se bo Slovenija zavezala k sofinanciranju nakupa novega superračunalnika v višini pet milijonov evrov. Medtem se še naprej pospešeno pripravlja tudi na samostojno prijavo na evropski razpis za superračunalnike.
Kot so po današnji dopisni seji sporočili iz vladnega urada za komuniciranje, bo Slovenija podprla prijavo superračunalniškega centra Cineca HPC iz italijanske Bologne na razpis Skupnega podjetja za evropsko visokozmogljivostno računalništvo (Skupno podjetje EuroHPC) za izgradnjo novega visokozmogljivega računalnika in tovarne umetne inteligence.
Vlada je ob tem pooblastila finančnega ministra Klemena Boštjančiča, ki začasno vodi ministrstvo za digitalno preobrazbo, in ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igorja Papiča za podpis pisma o zavezi. S tem pismom se Slovenija v primeru izbire italijanske prijave na razpisu zavezuje k sofinanciranju novega superračunalnika v višini pet milijonov evrov.
V kolikor bo italijanska prijava na razpisu uspešna, bo Slovenija imela dostop do zmogljivosti tega superračunalnika v obsegu, sorazmernem z vloženimi sredstvi, so pojasnili na vladi.
Superračunalniške zmogljivosti tega projekta bodo namenjene podpori naprednih raziskav in razvoju inovacij, predvsem na področju umetne inteligence.
Na vladi predvidevajo, da si bo Slovenija s sofinanciranjem in sodelovanjem pri projektu zaradi mednarodne razsežnosti in dopolnjevanja italijanskega in slovenskega superračunalniškega sestava znatno povečala možnost izbire samostojne slovenske prijave projekta, ki je načrtovana za drugo odpiranje februarja prihodnje leto.
Prvi rok za prijavo na razpis je 4. november, nato si bodo roki za prijavo sledili na tri mesece. Naslednji rok je tako 1. februar 2025.
Da bo Slovenija v okviru prvega prijavnega roka sodelovala v mednarodnem konzorciju, so že pretekli teden pojasnili na ministrstvu za digitalno preobrazbo.
Direktor Instituta informacijskih znanosti (IZUM) Aleš Bošnjak je ocenil, da ima Slovenija več razlogov, da se na prvi rok razpis prijavlja skupaj s partnerji iz Italije. "Gre namreč za nadaljevanje dobrega mednarodnega in sosedskega sodelovanja, ki traja že od postavitve superračunalnika Leonardo, ki je eden od največjih superračunalnikov na svetu," so njegove besede povzeli na ministrstvu.
Vlada je za pomoč pri pripravi samostojne prijave ustanovila delovno skupino. To vodi državna sekretarka na ministrstvu za digitalno preobrazbo Aida Kamišalić Latifić, sestavljajo pa jo člani treh ministrstev in zunanji strokovnjaki s področja superračunalništva in umetne inteligence.
Zadnje novice
-
Ministrstvo predlaga peto spremembo strateškega načrta skupne kmetijske politike
28.8.2026 -
Svet romske skupnosti poziva vlado k novemu pristopu reševanja romskih vprašanj
28.8.2026 -
Nevladniki opozarjajo na škodljive posledice sprejetja novele zakona o tujcih
28.8.2026 -
Ministrstvo z osnutkom zakona o skladu za redke bolezni otrok
28.8.2026 -
Ostrc: Denar in zmogljivosti tja, kjer jih pacienti potrebujejo
28.8.2026 -
Za učinkovitejše izvajanje dolgotrajne oskrbe tudi 375 evrov dodatka za izvajalce oskrbe na domu
27.8.2026 -
Novela zakona o RTVS že tretji predpis v kratkem času, ki Varuhu zmanjšuje pomen brez predhodnega posvetovanja
27.8.2026 -
Predlog novele zakona o RTVS posega v vodenja zavoda (seznam)
27.8.2026 -
Predsednica uprave RTVS Gorščak: Novela zakona o RTVS posega v neodvisnost zavoda
27.8.2026 -
Ukrepi glede beračenja morajo po navedbah Varuha temeljiti na človekovih pravicah
27.8.2026 -
Slovenija bo za posebno predstavnico EU za človekove pravice predlagala Verico Trstenjak
27.8.2026 -
Po oceni vlade kavcijski sistem za embalažo pijač še pet let ne bo potreben
27.8.2026