STA novice / DZ potrdil novelo zakona o dolgotrajni oskrbi
četrtek, 19.12.2024
Ljubljana, 19. decembra (STA) - Poslanci so z 48 glasovi za in 24 proti potrdili novelo zakona o dolgotrajni oskrbi, ki med drugim podaljšuje financiranje dodatnih stroškov in prehodno obdobje za izvajanje pravice do pomoči na domu, uvaja poenostavitve za invalidne osebe in krepi mrežo izvajalcev. Novelo je podprla koalicija, nasprotovali pa so ji v opoziciji.
Poglavitna namena novele sta boljša podpora uporabnikom ter dolgoročna stabilnost sistema. Hkrati pa novela podaljšuje financiranje dodatnih stroškov in predlaga natančneje izoblikovane postopke za pošiljanje podatkov.
Novela zakona občinam omogoča, da z javnimi zavodi sklenejo neposredne pogodbe za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu, dodaja obveznost redne analize izvajanja zakona na tri leta, kar bo pripomoglo k boljšemu nadzoru in prilagajanju sistema, je na seji navedel minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac.
Hkrati novela vzpostavlja natančnejše registre izvajalcev in zagotavlja pravne podlage za izvajanje storitev e-oskrba, organizira vstopne točke na sedežih centrov za socialno delo, kar po besedah Maljevca omogoča enostaven dostop do pravic, podaljšuje tudi zakonske podlage za obstoječi informacijski sistem do vzpostavitve novega.
Sprememba, ki jo je Maljevac najbolj izpostavil, pa je, da novela posebno pozornost posveča avtomatizmu prehoda staršev invalidnih oseb ob njegovi polnoletnosti v sistem oskrbovalca družinskega člana, brez dodatnih postopkov in birokracije. "To bo olajšalo njihove življenjske situacije," je dejal Maljevac.
Izpostavil je še, da se 25- do 35-odstotni dvig plač zaposlenih v domovih za starejše, ki ga predvideva plačna reforma, ne bo prevajal v višje oskrbnine uporabnikov, saj bo razliko kril državni proračun. Takšno dopolnilo je na petkovi seji odbora za delo vložila koalicija. V opoziciji pa so opozorili, da bo to veljalo le začasno.
Možnost vstopa upokojencev v storitev oskrbovalcev družinskega člana pa bo v naslednji novelaciji zakona, predvidoma v začetku prihodnjega leta, je napovedal minister.
Slednje so sicer z dopolnilom že k temu predlogu novele predlagali v SDS, a ga je koalicija zavrnila. V opoziciji pa so opozorili na to, da koalicija z novelo odpravlja del birokratskih nesmislov, ki so jih uzakonili sami. Izpostavili so tudi dodatek za dolgotrajno oskrbo, ki da bo dodatno finančno obremenil državljane. Zaradi naštetega novele zakona niso podprli.
Koalicija je novelo zakona podprla, saj da je dolgotrajna oskrba ključen steber socialne države, z novelo pa so postavili finančni okvir izvajanju dolgotrajne oskrbe, so navedli. V SD pa so ob tem sicer opozorili na pomanjkanje kadra v domovih za starejše, brez katerih izvajanje dolgotrajne oskrbe ne bo mogoče.
Zadnje novice
-
Pri Kallas brez komentarja glede postopka imenovanja Fajon
14.7.2026 -
Pol leta od uveljavitve sprememb pri delovni uspešnosti nekatera vprašanja ostajajo (tema)
14.7.2026 -
Odločanje o kandidaturi Fajon za posebno predstavnico EU naj bi odložili
13.7.2026 -
Odbor DZ potrdil predlog novele za večjo konkurenčnost podjetij
13.7.2026 -
Nekdanji minister Sajovic neupoštevanje dela izdatkov kot obrambnih pripisal birokraciji
13.7.2026 -
Po neodreditvi opozicijskih parlamentarnih preiskav komisija za poslovnik v četrtek o sklicevanju izrednih sej DZ
13.7.2026 -
V NSi zaradi odločbe ustavnega sodišča strah pred vračanjem koncesij, opozicija poudarja javni interes
13.7.2026 -
KPK vladi, DZ in DS poslala priporočila za večjo transparentnost zakonodajnih postopkov (daljše)
13.7.2026 -
Poslancu Svobode Žavbiju opomin zaradi izjav na račun Zagovornika (dopolnjeno)
13.7.2026 -
Bruselj jeseni s podlago za starostno omejitev dostopa do družbenih omrežij v EU (dopolnjeno)
13.7.2026 -
Kajzer pričakuje pojasnila glede postopka izbire Fajon za posebno predstavnico EU (dopolnjeno)
13.7.2026 -
Na poslanskih klopeh pred počitnicami še paket vladnih zakonov
13.7.2026