STA novice / Politika krepi aktivnosti glede nove omrežninske metodologije (zbirno)
četrtek, 9.1.2025
Ljubljana/Maribor/Bruselj, 09. januarja (STA) - Politika krepi aktivnosti v sporu z Agencijo za energijo glede nove omrežninske metodologije. Vlada bo DZ predlagala razrešitev treh članov sveta agencije, ki po vladnem pozivu niso odstopili sami, v DZ pa naj bi pripravili zakonski predlog za blažitev učinkov nove ureditve omrežnine. Agencija opozarja na pritiske, razmere spremljajo v Bruslju.
Vlada bo razrešitev treh članov sveta agencije - predsednika sveta Franca Žlahtiča in članov Janeza Kopača ter Boruta Bratine - predlagala prihodnji teden, je na novinarski konferenci napovedal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.
Ministrstvo po njegovih besedah ocenjuje, da metodologija za obračun omrežnine ni skladna niti s strateškimi cilji države na področju čistega prehoda niti z nekaterimi evropskimi direktivami niti s priporočili evropske Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer). Poleg tega prinaša dodatne finančne obremenitve, ki se zdijo kaznovalne predvsem do vseh tistih, ki so že vlagali svoj denar v čiste tehnologije, je dejal Kumer.
Agencija je po njegovih besedah preslišala strokovne argumente ministrstva, minister pa je pred novinarji nanizal vrsto očitkov na račun novega sistema obračunavanja omrežnine.
Vlada tako vztraja pri pozivu, da je treba čim prej popraviti metodologijo. DZ bo razrešitev članov sveta po Kumrovih besedah predlagala, ker želi znova odpreti strokovni dialog o tematiki znotraj energetike oz. da se prisluhne energetikom, ki niso zaposleni na agenciji.
Prek potrditve posebnega zakona v DZ pa bodo poskušali ublažiti "ekscesne dvige" stroškov pri določenih skupinah odjemalcev. Glede slednjega se kot najbolj smiselna kaže možnost, da bi odjemalce v visoki sezoni delno ali v celoti oprostili plačila stroška za moč za najdražji časovni blok, je dejal minister.
Poslanska skupina Svoboda je že napovedala pripravo zakonskega predloga, ki da bo naslovil anomalije omrežninskega sistema. "Želimo, da ne bo takšnih nejasnosti, ko prebivalstvo ne ve, kakšno ceno elektrike lahko pričakuje, ko ne more spremljati porabe in se odločati o porabi elektrike," je dejala vodja poslanske skupine Nataša Avšič Bogovič. Zatrdila je, da bodo zakonski predlog pripravljali na podlagi najnovejših številk o stanju v omrežju, z njegovo pripravo pa bodo pohiteli.
Direktor sistemskega operaterja elektroenergetskega omrežja Elesa Aleksander Mervar je na skupni novinarski konferenci s Kumrom dejal, da podpira reformo omrežninskega sistema in zagovarja usmeritev, naj vsak plača toliko, kolikor uporablja omrežje. Je pa spomnil na ugotovitve analize Elesa, da opredelitev petih časovnih blokov ne odraža aktualnega stanja v omrežju, predvsem ne množičnega dodatnega priklopa samooskrbnih sončnih elektrarn v zadnjem obdobju.
Tako predlagajo tri časovne bloke na delovni dan in dva časovna bloka na dela prost dan, ukinitev višje in nižje sezone za dve do tri leta, saj trenutno gospodarstvo nima naprav, ki bi omogočale prilagajanje odjema, ter upoštevanje od pet do deset konic porabe v vsakem od blokov, ne le treh konic v minulem letu, pri določanju moči.
Če bi prehod na star sistem obračunavanja omrežnine, k čemur je decembra Agencijo za energijo pozvala vlada, trajal več kot pol leta, pa je spremembo časovnih blokov in tarif mogoče uvesti takoj, je povedal Mervar.
Napoved razrešitve članov sveta Agencije za energijo, ki kljub vladnemu pozivu niso odstopili, pomeni nedopusten politični pritisk na regulatorja, so medtem v odzivu zapisali v agenciji, ki jo vodi Duška Godina.
Godina je kot neustreznega označila tudi poziv k vsaj začasni vnovični uvedbi starega sistema omrežnine. Ta je namreč po njenih besedah energetsko intenzivnim podjetjem in proizvajalcem električne energije nalagal nesorazmerno majhen del stroškov omrežja. "Z vrnitvijo starega načina obračuna omrežnine bi dopustili nedopustno socializacijo stroškov uporabe omrežja in odjemalce neenakopravno obravnavali," je zapisala Godina.
Agencija še vedno zagovarja strokovnost novega sistema omrežnine, vključno z dvema sezonama in razmerjem tarif za moč in energijo, saj da se s tem upošteva konične obremenitve omrežja, ki vplivajo na dodatne stroške. Zadnji podatki medtem po navedbah Godine kažejo, da bi zaradi spremenjenega stanja v omrežju lahko prišlo do sprememb pri časovnih blokih, da pa se še vedno kaže potreba po ohranitvi dveh sezon, nižje in višje.
Analiza Elesa namreč po mnenju direktorice agencije ni ustrezna, saj da temelji na povprečni obremenitvi omrežja, ne pa na koničnih obremenitvah. To pa vodi do napačnih zaključkov, da sezonsko razlikovanje ni potrebno.
Agencija vseeno pozdravlja strokovne predloge morebitnih popravkov in sprememb metodologije, a opozarja, da jih bo lahko svet agencije obravnaval šele, ko bo znova sklepčen. Trenutno ima namreč le tri od zakonsko predvidenih šest članov, pristojno ministrstvo je iskanje kandidatov za nove člane začelo šele tik pred novim letom. Vlado zato v agenciji pozivajo, naj DZ nemudoma predlaga tri nove strokovno neodvisne člane sveta ter naj preneha z izvajanjem političnega pritiska na regulatorja.
S celotnim dogajanjem v Sloveniji glede nove metodologije obračunavanja omrežnine so na tekočem tudi v Evropski komisiji. Nastale razmere proučujejo. V Bruslju so spomnili na splošno načelo evropske energetske zakonodaje, da je določanje omrežnine pristojnost neodvisnih regulatorjev. Napovedali so, da bodo tesno sodelovali s pristojnimi organi, da bi zagotovili spoštovanje zakonodaje EU.
Bolj izrecni so bili v Acerju, ki ima sicer sedež v Ljubljani. Kot so zapisali, so seznanjeni s političnimi pritiski na Agencijo za energijo glede reforme metodologije obračunavanja omrežnine.
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) medtem pozdravlja oceno ministrstva, da nova metodologija za obračun omrežnine ni skladna s priporočili evropske agencije Acer, z nekaterimi evropskimi direktivami in tudi ne s strateškimi cilji države na področju čistega prehoda. Ocena, da novi sistem obračunavanja prinaša dodatne finančne obremenitve in višje stroške, pritrjuje vsem opozorilom GZS od marca lani dalje.
Zbornica se bo na ravnanje vlade in predlog sistemskega operaterja elektrodistribucijskega sistema Elesa podrobneje odzvala v petek na novinarski konferenci, na kateri bo predstavila tudi analizo dejanskega dviga stroškov za gospodarske subjekte.
Zadnje novice
-
Vlada z uredbo uskladila novo organizacijo ministrstev in organe v njihovi sestavi
26.6.2026 -
Vlada v vzpostavitev osrednjega nabavnega organa za javno naročanje zdravil
26.6.2026 -
Varuh človekovih pravic za pregled nad izvajanjem podnebnih zavez na evropski ravni
26.6.2026 -
Zbiranje podpisov za razpis referenduma o spremembah zakona o lokalnih volitvah od 1. septembra (dopolnjeno)
26.6.2026 -
Vrhovno sodišče razveljavilo sklep upravnega sodišča glede sodelovanja Erjavčeve stranke v predvolilnih soočenjih
26.6.2026 -
V Bruslju začasni dogovor za večjo zaščito potnikov v EU
25.6.2026 -
EU bi lahko zaostrila pravila za Amazonove in Microsoftove storitve v oblaku
25.6.2026 -
Odprava carin na uvoz industrijskega blaga iz ZDA v EU dokončno potrjena
25.6.2026 -
Resnica s predlogom zakonske prepovedi izobešanja zastav brez pravne podlage na pročelja uradnih institucij (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Ministrstvo je RTVS zavrnilo zahtevek za izplačilo sredstev za glasbeno produkcijo
24.6.2026 -
Slovenija se je pridružila pobudi glede znižanja statusa zaščite medveda v EU (dopolnjeno)
24.6.2026 -
Evropska komisija predlaga poenostavitev davčnih pravil EU
24.6.2026