STA novice / Google ob 326 milijonov evrov zaradi davčnega spora v Italiji
sreda, 19.2.2025
Rim, 19. februarja (STA) - Ameriški spletni velikan Google se je z italijanskimi oblastmi dogovoril, da bo plačal 326 milijonov evrov domnevnih zapadlih davkov, kazni in obresti. Tako se je končal davčni spor v tej državi, ki se nanaša na obdobje med letoma 2015 in 2019 in zlasti na prihodke, ki jih je Google pridobil prek prodaje oglaševalnega prostora.
Milanski tožilci so kot del dogovora na sodišču vložili zahtevo za opustitev kazenskega postopka v zadevi, poroča francoska tiskovna agencija APF.
Google se na dogovor zaenkrat še ni odzval.
Ameriško podjetje je z italijanskimi oblastmi v preteklosti že sklenilo podoben dogovor. Leta 2017 se je dogovorilo za plačilo 306 milijonov evrov zapadlih davkov za obdobje med letoma 2002 in 2015.
EU sicer ni pretirano uspešna pri tem, da bi tehnološka podjetja v Evropi, kjer jih obtožujejo preusmerjanja dobičkov v države z nizkimi davki, kot sta Irska in Luksemburg, plačevala več davkov.
V enem bolj odmevnih primerov je Evropska komisija leta 2016 Applu naložila, naj Irski plača za več kot desetletje zaostalih davkov - 13 milijard evrov - potem ko je razsodila, da je bil njihov posel z vlado nezakonit. Toda sodniki EU so odločitev razveljavili, češ da ni dokazov, da je podjetje kršilo pravil. Evropska komisija skuša to odločitev vse od takrat razveljaviti.
Komisija se zavzema tudi za razveljavitev druge sodne izgube, in sicer da mora Amazon Luksemburgu povrniti 250 milijonov evrov zaostalih davkov.
Zadnje novice
-
Prihodnji teden na sodiščih: Nadaljevalo se bo sojenje v več odmevnih primerih
8.2.2026 -
Prihodnji teden v parlamentu: Na izredni seji med drugim o spremembi financiranja občin (ozadje)
8.2.2026 -
Stroški ravnanja z odpadno embalažo v prihodnje večinoma na plečih proizvajalcev embalaže, ne gospodinjstev (tema)
7.2.2026 -
Civilna iniciativa kritična do razgrnitve prostorskega načrta za poplavno varnost Savinjske doline
7.2.2026 -
Odbor za izobraževanje podprl predlog odloka o ustanovitvi novomeške univerze
6.2.2026 -
Državna revizijska komisija razveljavila del javnega naročila za elektronski temperaturno-terapijski list
6.2.2026 -
Bruselj z 20. svežnjem sankcij proti Rusiji v dodatne omejitve na področjih energetike in finančnih storitev (dopolnjeno)
6.2.2026 -
V Levici s predlogom za enako število prostih dni vsako leto (dopolnjeno)
6.2.2026 -
EU naložila spremembo zasnove družbenega omrežja TikTok (dopolnjeno)
6.2.2026 -
Kmečki protestniki pred DZ vnovič izrazili nestrinjanje z vladnimi ukrepi (dopolnjeno)
6.2.2026 -
Založba Rokus Klett s pobudo za oceno ustavnosti zakona o potrjevanju učnih gradiv
6.2.2026 -
Preiskovalna komisija o domnevno ukradenih otrocih bo pridobljeno dokumentacijo predala tožilstvu
6.2.2026