STA novice / Določena višja minimalna urna postavka za delo v kmetijstvu
sreda, 12.3.2025
Ljubljana, 12. marca (STA) - Bruto urna postavka izvajalca za opravljeno uro začasnega ali občasnega dela v kmetijstvu s četrtkom ne bo smela biti nižja od 7,34 evra, je z odredbo, ki je bila danes objavljena v uradnem listu, določila ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić.
S tem bo najnižja urna postavka glede na sedanjo višja za 13 centov bruto in postavljena na raven najnižje bruto urne postavke za začasno in občasno delo dijakov in študentov ter začasno in občasno delo upokojencev, ki sta od 8. februarja oz. 1. marca pri 7,34 oziroma 7,35 evra. Vse omenjene postavke so vezane na minimalno plačo.
Po zakonu o kmetijstvu bruto urna postavka izvajalca za opravljeno uro začasnega in občasnega dela v kmetijstvu ne sme biti nižja od zneska bruto minimalne plače, preračunanega na uro dela povprečne mesečne delovne obveznosti za poln delovni čas, tako da se upošteva, da povprečna mesečna delovna obveznost za poln delovni čas znaša 174 ur. Urno postavko enkrat letno, najpozneje do 1. aprila, določi pristojni minister.
Začasno ali občasno delo v kmetijstvu se lahko na posameznem kmetijskem gospodarstvu opravlja prekinjeno ali neprekinjeno največ 120 dni v enem letu. Posamezen izvajalec lahko to delo opravlja prekinjeno ali neprekinjeno največ 90 dni v enem letu. Lahko ga opravlja pri več naročnikih hkrati, vendar v seštevku ne sme preseči predpisanih omejitev glede delovnega časa, odmorov in počitkov, kot jih določa zakon, ki ureja delovna razmerja.
Zavod RS za zaposlovanje je sicer že januarja objavil prvo letošnjo informacijo o ponudnikih začasnega in občasnega dela v kmetijstvu. Glede na aktualen seznam se išče od 42 do 47 sezonskih delavcev, največ za obiranje jagod in dela v sadovnjaku. Spomladi število ponudnikov vsako leto poraste, največ jih je ponavadi maja, so nedavno za STA pojasnili na zavodu. V začetku maja lani so tako objavili informacijo o desetih ponudnikih, ki so iskali 320 sezonskih delavcev.
Tudi v kmetijstvu sicer kadrovske vrzeli že dlje časa rešujejo s tujo delovno silo, pri čemer je povpraševanje po tujih sezonskih delavcih vse večje.
Zadnje novice
-
V veljavi zakon za pomoč energetsko intenzivnim podjetjem
18.2.2026 -
Vlada v Posavje s sklepom o pripravi DPN za umestitev Jek 2 (zbirno)
17.2.2026 -
Katarini Bervar Sternad se obeta mesto predsednice KPK
17.2.2026 -
Bruselj v preiskavo Sheina zaradi prodaje nezakonitih izdelkov (dopolnjeno)
17.2.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
17.2.2026 -
Vlada v pripravo DPN za Jek 2 (dopolnjeno)
17.2.2026 -
Med finančnimi ministri EU podpora predlogom Bruslja na področju dodatnih pokojnin
17.2.2026 -
Lobnikar: Od uveljavitve Šutarjevega zakona manj kaznivih dejanj (dopolnjeno)
17.2.2026 -
Odbor DZ podprl predlog zakona za financiranje zdravljenja redkih bolezni
17.2.2026 -
Gibanje OPS vložilo pobudo za oceno ustavnosti postopka zbiranja podpore volivcev kandidaturam
17.2.2026 -
Furs s strožjimi ukrepi ob manjkajočih evidencah pri DDV
17.2.2026 -
S februarsko uskladitvijo 4,2-odstotno zvišanje pokojnin (dopolnjeno)
17.2.2026