STA novice / Poslanci v sredo o razmejitvi javnega in zasebnega zdravstva
torek, 1.4.2025
Ljubljana, 01. aprila (STA) - Poslanci DZ bodo tretjo obravnavo predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejila javno in zasebno zdravstvo, opravili v sredo, je določil kolegij predsednice DZ. Vodji poslanskih skupin NSi in nepovezanih poslancev, Janez Cigler Kralj in Anže Logar sta sejo zapustila, saj nasprotujeta hitenju pri sprejemanju predloga novele.
A je ob podpori koalicijskih Svobode, SD in Levice datum izredne seje določen za sredo. Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec pa se seje kolegija predsednice DZ, ki jo je zaradi odsotnosti Urške Klakočar Zupančič vodil Danijel Krivec (SDS), ni udeležila.
Obravnava predloga novele gre po besedah Ciglerja Kralja tako hitro, kot če bi jo obravnavali po nujnem in ne rednem postopku. "V imenu poslanske skupine NSi protestiram nad takim posiljevanjem rednega postopka obravnave zakona," je dejal. Napovedal je, da v imenu poslanske skupine NSi na izredni seji v sredo ne bo sodeloval, nato pa je sejo kolegija zapustil.
Logar je poudaril, da je razprava v DZ pokazala na nedorečenost predloga novele, na določene stvari, ki bi bile lahko protiustavne, pa sta opozorila celo dva ministra vlade Roberta Goloba. Hitenje s postopkom slabega zakona bo po njegovih besedah omogočil zgolj to, da se bo lahko premier Golob v predvolilni kampanji lahko "hvalisal, da je ločil javno od zasebnega zdravstva". Sklic izredne seje za sredo je označil za popolnoma nesprejemljivo. Tudi nepovezani poslanci, člani stranke Demokrati, po Logarjevih besedah pri tem ne želijo sodelovati.
"To, da imamo danes na mizi predlog za tretjo obravnavo v sredo, ni nobeno hitenje," je dejala vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič. Poudarila je, da od obravnave predloga novele, ki je potekala prejšnji teden, slednje vsebinsko niso več spreminjali.
Glede očitkov o možnosti neustavnosti določila o neprofitnosti koncesionarjev pa je pojasnila, da so preučili obe sodbi ustavnega sodišča. Sodbi sta bili izdani v drugačnih okoliščinah, danes pa je po njenih besedah stanje drugačno. Če bi bila ponovno vložena zahteva za ustavno presojo, bodo ravnali v skladu z odločitvijo ustavnega sodišča, je napovedala.
Zadnje novice
-
SDS in NSi za ustavno presojo prispevka za dolgotrajno oskrbo za upokojence in popoldanske s. p.
19.2.2026 -
Logaj napovedal ustanovitev komisije za nadaljnjo pripravo smernic za potrjevanje učnih gradiv
19.2.2026 -
Ob redni še pobuda za dodatno, izredno uskladitev pokojnin (dopolnjeno)
19.2.2026 -
Devet članic EU Bruselj pozvalo k preučitvi možnosti za uresničitev pobude My Voice, My Choice
19.2.2026 -
Objavljena pobuda za pripravo DPN za železniško povezavo Brnik-Ljubljana
19.2.2026 -
Informacijski pooblaščenec pri upravljavcih osebnih podatkov ugotovil pomanjkljivosti
19.2.2026 -
Začenja se volilna kampanja za volitve v DZ
19.2.2026 -
Katarina Bervar Sternad - prva ženska na položaju predsednice KPK (biografija)
18.2.2026 -
Koalicija s predlogom za podaljšanje sklepanja pogodb za nenujne reševalne prevoze z zasebniki
18.2.2026 -
DZ sprejel zakon o skladu za financiranje zdravljenja redkih bolezni (dopolnjeno)
18.2.2026 -
Pomurski poslanci s predlogom za boljšo regulacijo naprav, ki obremenjujejo okolje
18.2.2026 -
Nova predsednica sveta Agencije za energijo bo Maja Guštin
18.2.2026