STA novice / Delo: Semiškemu gostincu 106.000 evrov odškodnine
torek, 22.4.2025
Semič/Ljubljana, 22. aprila (STA) - Višje sodišče v Ljubljani je nekdanjemu semiškemu gostincu Zemirju Begiću, ki mu je zdravstveni inšpektorat prepovedal izdelovati in prodajati konopljino pivo, dosodilo nekaj manj kot 106.000 evrov odškodnine. Slednje je sicer bistveno manj, kot je zahteval. Državo je namreč tožil za 12 milijonov evrov, poroča Delo.
Begić je pivo z izvlečkom hmelja in navadne konoplje začel proizvajati in v lokalu prodajati pred več kot četrt stoletja, to pa mu je kmalu prepovedal zdravstveni inšpektorat, zaradi suma, da pivo vsebuje zdravju škodljive kanabinoidne snovi. Za škodo, ki naj bi mu pri tem nastala, je Begić tožil državo.
Leta 2018 je sodišče z vmesno sodbo pravnomočno odločilo, da mu pripada odškodnina za škodo, nastalo zaradi ravnanja državnih organov v obdobju med letoma 1998 in 2004, a hkrati tudi določilo, da je treba višino odškodnine ugotoviti v posebnem postopku. V njem je Begić od države zahteval 12 milijonov evrov, in sicer zaradi izgubljenega zaslužka oziroma dobička, izgubljene hiše, ki je bila zaplenjena v izvršbi zaradi neizpolnjevanja posojilnih obveznosti, izgubljene opreme pivovarne in nezmožnosti uporabe patenta.
Pred dobrim letom je novomeško okrožno sodišče Begićev zahtevek v celoti zavrnilo. Pritožil se je na ljubljansko višje sodišče, ki je po pisanju časnika odločilo, da mu pripada odškodnina v višini 105.745 evrov z zakonskimi zamudnimi obrestmi, in sicer kot delno poplačilo za hišo, ki jo je izgubil v izvršilnem postopku. V preostalem delu pa je sodišče zahtevek zavrnilo.
Begićev odvetnik je po navedbah Dela napovedal vložitev predloga za dopustitev revizije na vrhovno sodišče.
Zadnje novice
-
Med počitnicami na sodiščih tudi naroki za smrt moškega na Pohorju in uboj svaka na Bojancih (ozadje)
12.7.2026 -
Prihodnji teden v parlamentu: Pred počitnicami predvidoma še ena seja (ozadje)
12.7.2026 -
Poslanci kmalu na oddih po nove moči za jesenska politična preigravanja (I) (ozadje)
11.7.2026 -
Resnica predlaga uvedbo zdravstvenega bona za vse brez osebnega zdravnika (dopolnjeno)
10.7.2026 -
Pri imenovanju Fajon za predstavnico EU za Sahel se zapleta (dopolnjeno)
10.7.2026 -
ZZZS: Reorganizacija dela ambulant ne sme zmanjšati dostopnosti do osebnega zdravnika
10.7.2026 -
Volitve v ožje dele občin po pravilih iz leta 2024
10.7.2026 -
Finančni ministri v Bruslju o paketu ukrepov za integracijo in nadzor trga kapitala v EU
10.7.2026 -
Vlada z novelo predlaga ohranitev poklicne mature iz štirih predmetov
10.7.2026 -
Evropska komisija s pozitivno oceno seznama pomembnejših TV-prenosov
10.7.2026 -
Opozicija se bo po ponovni zavrnitvi dnevnega reda seje obrnila na ustavno sodišče
10.7.2026 -
Matoz razrešil načelnike sedmih upravnih enot (dopolnjeno)
10.7.2026